Kliknij przycisk i otwórz MENU >>

W nocy z 14 na 15 marca została zamknięta granica na przejściu w Słubicach. Cudzoziemcy mają zakaz wjazdu do naszego kraju. Polacy mogą ją przekraczać, ale będą kontrolowani i poddawani kwarantannie. Od tego jest kilka wyjątków.

Granica

Na moście w Słubicach stanęły zapory drogowe

Informacja o zamknięciu granic podana 13 marca przez premiera Morawieckiego zelektryzowała polskie społeczeństwo.  Niespełna dwa dni później nad nasze granice wróciły posterunki i funkcjonariusze. Nie tylko straży granicznej, ale także innych służb mundurowych i sanitarnych. Wszystko z powodu zagrożenia koronawirusem.

Barierki na moście

Równo o północy na moście granicznym w Słubicach stanęły barierki i znaki informujące o zakazie wjazdu dla wszelkich pojazdów. Został ustawiony namiot do kwarantanny oraz dodatkowe zabezpieczenia, w postaci zapór drogowych.

Poczynaniom służb przyglądał się burmistrz Słubic Mariusz Olejniczak, na miejscu był też ppłk Krzysztof Krawiec, szef placówki Straży Granicznej w Świecku, który dowodził całą operacją. Zapytaliśmy go, kto może przekraczać granicę.

Pracujący bez kwarantanny

- Każdy obywatel Polski może to zrobić, ale należy pamiętać, że jak będzie wracać do kraju, zostanie poddany 14-dniowej kwarantannie - wyjaśnił w rozmowie z naszym reporterem. Od tej zasady są jednak wyjątki.

- Polacy pracujący w Niemczech, którzy mają przy sobie dokument potwierdzający zatrudnienie, przy powrocie do naszego kraju nie będą poddawani kwarantannie – wyjaśnił. Ta sama zasada dotyczy Polaków np. mieszkających we Frankfurcie, a pracujących w Słubicach, a także pracujących u nas cudzoziemców.

Krzysztof Krawiec

Ppłk Krzysztof Krawiec wyjaśnił nam, kto może przekraczać granicę

Bez weryfikacji miejsca zamieszkania

K. Krawiec zapewnił, że straż graniczna nie będzie weryfikować miejsca zamieszkania osoby przekraczającej granicę, a jedynie dokument potwierdzający jej zatrudnienie w Niemczech. Oznacza to, że także osoby spoza strefy przygranicznej mogą swobodnie jeździć do pracy i nie będą poddawane 14-dniowej kwarantannie podczas powrotu do Polski.

Oczywiście, zawsze trzeba mieć przy sobie paszport lub dowód osobisty. Bez tego przekroczenie granicy w żadnym kierunku nie będzie możliwe.

Będą mierzyć temperaturę

Jednak będą inne utrudnienia. Każdorazowo osoba wracająca z Niemiec do Polski (nawet codziennie z pracy) będzie musiała wypełnić kartę lokalizacyjną oraz zostanie jej zmierzona temperatura. Jeśli służby stwierdzą coś niepokojącego, taka osoba może trafić do kwarantanny.

- Na taką sytuację mamy przygotowany namiot do tymczasowej kwarantanny. Od razu wzywamy służby sanitarne, które następnie będą decydować co dalej zrobić – zaznaczył komendant.

Pieszo lub rowerem

Wyjaśnił też, że granicę w Słubicach będzie można przekraczać tylko pieszo lub na rowerze. Inne pojazdy (np. skutery) nie będą przepuszczane. Ruch samochodowy i towarowy odbywa się na pobliskim przejściu w Świecku.

Nie jesteś pewien? Dzwoń

Osoby, które mają wątpliwości – czy i jak – mogą przekraczać granicę, zachęcamy do korzystania ze specjalnej infolinii uruchomionej przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Numer telefonu: 22 523 8880.

---

Poniżej galeria zdjęć oraz materiał wideo.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 bogaga 2020-03-15 12:14
Co będzie uznawane za dokument potwierdzający zatrudnienie, wystarczy umowa o pracę czy potrzebne jest zaświadczenie od niemieckiego pracodawcy? Jeżeli zaświadczenie to w jakim języku ma być napisane?
#3 bogaga 2020-03-15 12:25
Dziękuję za informacje.Pozdrawiam.
#4 Patrycja20 2020-03-16 08:43
A co z Polakami którzy codziennie dojeżdżają do pracy a nie sa z miast przygranicznych? Czy tak samo na zaświadczenie od pracodawcy moge codziennie jezdzic do pracy i wracać bez kwarantanny?
#5 Redakcja Słubice24.pl 2020-03-16 09:13
@Patrycja20 - przecież jest to wyraźnie napisane w artykule.

Cyt. "Oznacza to, że także osoby spoza strefy przygranicznej mogą swobodnie jeździć do pracy i nie będą poddawane 14-dniowej kwarantannie podczas powrotu do Polski."
#6 Selbach 2020-03-23 14:30
Dzień dobry!
Jestem obywatelem polskim,a mąż Niemiec i mieszkamy w Hannoverze.W tej chwili przebywam w Poznaniu i po zablokowaniu pociągów do Berlina nie mogę wrócić do Niemiec.
Czy w tej sytuacji będę mogła przejść granicę w Słubicach?
Proszę o pomoc
Z poważaniem
Grażyna

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.