Kliknij przycisk i otwórz MENU >>

Karolina Dreszer-Smalec ma szansę zostać kwestorem w Europejskim Komitecie Ekonomiczno-Społecznym w Brukseli. Na razie otrzymała nominację na to stanowisko. Czy je obejmie zależy od rekomendacji krajowych instytucji, w tym polskiego sejmu. 

Karolina Dreszer-Smalec

Karolina Dreszer-Smalec (fot. Anna Gibała-Łazdowska)

Przypomnijmy - Europejski Komitet Społeczny jest ciałem doradczym Parlamentu Europejskiego i Komisji – opiniuje różne dokumenty, plany, przygotowuje swoje własne raporty. Ma być „głosem obywateli” wśród unijnych instytucji.

W jego skład wchodzi 344 członków (w tym 21 z Polski) zrzeszonych w 3 grupach: pracodawców, związków zawodowych oraz grupy, która nazywa się „różnorodność Europy".

Wiele głosów

Dreszer-Smalec należy właśnie do tej trzeciej grupy. Oprócz działaczy społecznych i przedstawicieli organizacji pozarządowych należą do niej m.in. także rolnicy czy ruchy konsumenckie.

- Ważne jest, by wśród osób z Polski, które będą reprezentować środowisko organizacji społecznych, znalazło się miejsce dla ludzi mających różne poglądy, punkty widzenia i stanowiska. Tylko wtedy EKES będzie ciałem reprezentatywnym – podkreśla K. Dreszer-Smalec.

Warszawa zdecyduje

Obecna, trwająca 5 lat kadencja EKES-u kończy się w tym roku. Dlatego teraz każdy kraj ma za zadanie wybrać nowych członków. W Polsce procedura ich wyłaniania jest dość skomplikowana. Wyboru spośród wszystkich zgłoszonych kandydatur dokonuje Minister Pracy i Polityki Społecznej, a potem opiniuje ich m.in. sejmowa komisja ds. UE.

Procedury te już się rozpoczęły. K. Dreszer-Smalec ponownie została ponownie zgłoszona przez Ogólnopolską Federację Organizacji Pozarządowych (której jest wiceprezesem).

EKES już wybrał

Do nowej kadencji przygotowuje się również sam EKES. Czekając na wyniki nominacji przedstawicieli z poszczególnych państw, wcześniej wskazuje kandydatów na kluczowe stanowiska. I to właśnie w tych „prawyborach” K. Dreszer-Smalec została przyszłym kwestorem – czyli osobą, która dba o sprawne funkcjonowanie komitetu od strony organizacyjno-administracyjnej.

Słubiczanka jest pierwszą w historii Polką, która ma szanse objąć to stanowisko. Czy tak się stanie, przekonamy się już niebawem.

Więcej o swojej pracy w komitecie i planach na przyszłość K. Dreszer-Smalec mówi w wywiadzie z portalem ngo.pl. Zapraszamy do lektury - TUTAJ.

Komentarze   

#1 kreplas 2020-02-23 07:30
Gratuluję i trzymam kciuki, Karolino:).

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.