Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Przy okazji porządków na terenie lapidarium na cmentarzu komunalnym zauważono, że brakuje jednej z zabytkowych tablic nagrobnych. Przedstawiała ona pięcioramienną, żydowską gwiazdę. Historyk i regionalista Roland Semik apeluje o dobrowolne oddanie zabytku.

tablica cmentarz

Wyjaśnienie symboliki zagadkowej tablicy z pięcioramienną gwiazdą miało być jednym z punktów 7. polsko-niemieckiego spaceru pojednania na teren cmentarza komunalnego, który odbędzie się 1 listopada (ZOBACZ).

Jednak okazało się, że tablicy nie ma… musiała zaginąć w ciągu ostatniego miesiąca. - Być może ktoś nieopatrznie uznał ten przedwojenny zabytek za oznakę kultu diabła i postanowili go zabrać z cmentarza – zastanawiają się organizatorzy spaceru.

Jeden z nich, Roland Semik, społeczny opiekun zabytków powiatu słubickiego, wyjaśnia, że tablica należała do jednego z członków frankfurckiej loży wolnomularskiej „Pod szczerym sercem” (niem. Zum Aufrichtigen Herzen), której początki datuje się na 1741 r.

- Do wspomnianej organizacji należał m.in. Ewald Christian von Kleist, poległy wskutek ran poniesionych w bitwie pod Kunowicami w sierpniu 1759 r. W 1935 r. naziści zakazali działalności loży i przejęli siedzibę organizacji – dodaje R. Semik.

Jednocześnie zwraca się z apelem o zwrot wspomnianej tablicy, licząc na „ludzką dobroduszność i przyzwoitość przed dniem Wszystkich Świętych”. - Przed podjęciem środków prawnych wynikających m.in. z Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami zwracam się z ogromną prośbą o dobrowolne oddanie tego ważnego świadectwa lokalnej historii – pisze w swoim apelu R. Semik.

Czy jego apel odniesie skutek i tablica wróci na swoje miejsce?

lapidarium 2017

Komentarze   

#1 Bogdano 2019-10-31 17:20
W dniu dzisiejszym ok. godz. 14.35 byłem na cmentarzu komunalnym w Słubicach i zauważyłem, że zaginiona tablica jest już na swoim miejscu. Znajduje obok marmurowego krzyża i tablicy z napisem HARTLUNG 1897. Brak jest natomiast w tym miejscu kamiennej tablicy z głową Chrystusa. Może ta zaginiona tablica była po prostu w innym miejscu i ktoś po przeczytaniu tego artykułu przestawił ją w jej pierwotne miejsce.
#2 Redakcja Słubice24.pl 2019-11-04 12:37
Dziękujemy za informację. 29 października, czyli raptem 1 dzień po naszej publikacji, tablica się odnalazła. Pisaliśmy też o tym na naszym profilu na Facebooku. Poniżej link.

www.facebook.com/slubice24/photos/a.10151244870112692/10157631383532692/

Najważniejsze, że wróciła na swoje miejsce.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.