Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
W Dzień Wszystkich Świętych już po raz siódmy będzie można wziąć udział w spacerze po cmentarzu komunalnym w Słubicach. Myślą przewodnią jest zbliżenie mieszkańców, poznanie i kultywowanie wspólnej tradycji i historii.

Spacxer pojednania

Wspólne, polsko-niemieckie spacery na cmentarz to tradycja zapoczątkowana przez 78-letniego dziś Eckarda Reißa z Frankfurtu nad Odrą. W tym roku przewodnikami będą Roland Semik, społeczny opiekun zabytków powiatu słubickiego i członek Towarzystwa Historycznego we Frankfurcie nad Odrą oraz Uta Kurzwelly z frankfurckiej Volkshochschule.

Podczas spaceru będzie okazja poznać lokalną historię. Przewodnicy opowiedzą o m.in. historii cmentarza komunalnego w Słubicach, który istnieje od 1814 roku, czy o dawnej kaplicy pochodzącej z początku ubiegłego wieku.

- Będzie też krótka opowieść o cmentarzach w tradycjach kresowych i romskich, a co ciekawe- również o symbolice zabytkowej płyty nagrobnej odnalezionej w tym roku w Słubicach a należącej do członka frankfurckiej loży wolnomularskiej „Pod szczerym sercem” – zapowiada Roland Semik. Dodaje, że do loży tej należał m.in. Ewald Christian von Kleist, poległy wskutek ran poniesionych podczas bitwy pod Kunowicami w sierpniu 1759 r.

Uczestnicy poznają także historię grobu siedmiu nieznanych żołnierzy Wojska Polskiego, zobaczą gdzie znajduje się grób pierwszego lekarza Słubic Zenona Szemisa (1902-1953), czy obelisk poświęcony pionierom słubickiej oświaty, wzniesiony dzięki staraniom Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Spacer pojednania

Na cmentarzu znajduje się również lapidarium, które w ubiegłym roku wzbogaciło się o 55 kolejnych kamieni i tablic nagrobnych, wyłowionych z nurtów Odry w Słubicach.

Podczas spaceru będzie mowa m.in. o polskich tradycjach związanych z dniem Wszystkich Świętych, różnicach między nim a ewangelicką Niedzielą Zmarłych.

Na zakończenie przewidziano zapalenie symbolicznych zniczy przy wybranych grobowcach. Organizatorzy zachęcają do zabrania ze sobą lampionów, latarek lub pochodni elektrycznych.

Po spacerze będzie można wysłuchać chóru kameralnego "Adoramus", który 1 listopada tradycyjnie śpiewa przy wybranych grobowcach słubickiej nekropolii.

Wstęp wolny.

Termin: 1.11.2019, godz. 17. Miejsce: zbiórka przy kościele NMP Królowej Polski.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.