Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Gmina Słubice po raz czwarty próbuje znaleźć wykonawcę, który podejmie się zbudowania wieży widokowej w parku przy ul. Sportowej. Do tej pory wszystkie składane oferty były za drogie. Czy tym razem się uda? Urzędnicy na to liczą, bo powstał nowy projekt.

wieza nowa
Wieża Kleista wg nowego projektu

„Przetarg nieograniczony na budowę wieży widokowej wraz z infrastrukturą przy ulicy Sportowej w Słubicach” został ogłoszony 15 października. Czas na złożenie ofert mija 31 października, więc na początku listopada powinniśmy poznać odpowiedzieć na to pytanie.

Poprzednie przetargi, ogłaszane jeszcze w zeszłym roku, kończyły się unieważnieniem, ponieważ składane oferty znacznie przewyższały środki zaplanowane na ten cel przez władze Słubic.

Przypomnimy – w budżecie gminy na rok 2019 zabezpieczono 4 mln 820 tys. zł (jest to projekt z udziałem środków z UE, która zwróci gminie 85 proc. inwestycji). Do tej pory firmy, które zgłaszały się do przetargu proponowały nawet 12,5 mln zł. Dlatego gmina zdecydowała o zmianie projektu wieży.

Zgodnie z aktualną dokumentacją, wykonawca ma zbudować wieżę żelbetową o wys. 30 m. Warto dodać, że nie o samą wieżę chodzi. W ramach inwestycji powstanie parking, wiaty piknikowe, ciąg pieszo-rowerowy oraz plac zabaw. Nowy projekt został opracowany przez firmę M-K Projekt Dawid Mołdrzyk z Krajenki.

W dokumentacji napisano, że podstawową funkcją wieży Kleista to ma być "obserwacja krajobrazu", a powstałe otoczenie ma służyć "rekreacji publicznej".

ZOBACZ PROJEKT

Czy tym razem uda się wyłonić wykonawcę, który zmieści się w budżecie? Do tematu będziemy wracać. A was zachęcamy do komentowania. Czy wieża jest Słubicom potrzebna?

Dokumentacja przetargowa jest dostępna na stronie urzędu – ZOBACZ.

Komentarze   

#1 kreplas 2019-10-17 13:06
Good luck! 30 metrów wysokości za 1M euro? Żarcik :).
#2 Dr. Sommer 2019-10-17 15:21
Tak, wieza jest nam potrzebna, ale zarazki w wodzie z kranu nie.
#3 jurek 2019-10-17 15:48
powiem tak - wygląda zajebiaszczo, piekny obietk

tylko nie wiem kto wam układa specyfikacje, ale za 4 miliony wy tego nie wybudujecie, mowi to inżynier w stanie spoczynku, ktory chleb jadl z niejednego pieca, a tam jeszcze ta cała otoczka, place, drogi itd
#4 Lechita 2019-10-17 16:23
Nie chcemy tej wieży w Słubicach, czy to dociera? Poza tym jeśli to jest wieża nie mająca nic wspólnego z pierwowzorem, to dlaczego nazywana jest dalej imieniem pruskiego generała?
#5 mikado 174 2019-10-17 17:09
kolejna próba rozstrzygnięcia tego przetargu i wykonania wieży wraz z infrastrukturą w kwocie jaką dysponuje gmina potwierdza tylko poziom intelektualny urzędników słubickiego magistratu na czele z burmistrzem. nie trzeba być inżynierem, a nawet budowlańcem żeby zauważyć, że kasy jest za mało. w tej kwocie to ambonę można postawić z bali sosnowych haaha
ale nie powiem fajna by to była atrakcja tylko słubic najzwyczajniej nie stać obecnie na taką inwestycję.
bo ile razy każdy z nas pójdzie na takie widoki popatrzeć? - 2 góra 3 razy. do turystycznego eldorado się nie zaliczamy więc przyjezdnych amatorów będzie nie wielu. sama wieża na pewno ich nie skusi do przyjazdu do słubic.
#6 Dr. Sommer 2019-10-17 18:52
Jakas firma z Ukrainy by sie przydala. Polskie firmy nam prawdopodobnie tyl wypna, nos podniosa i powiedza "a Wy wiecie, ile nam w Norwegii placa?" i podobne teksty.
#7 sabot 2019-10-17 20:39
Zgadzam się z mikado147. Ta wizualizacja wieży przypominającej "obiekt sek..alny" nie komponuje się z miejscem, w którym ma być wybudowana. Jest to górka, a wokół okolica z niską zabudową. Po co więc taki olbrzym przyciągający pioruny. Facet projektował salę gimnastyczną przy SP nr 2. W projekcie było dużo błędów, poprawiał go już w trakcie realizacji budowy przez 2-3 miesiące. Chociaż prawdopodobnie jako inżynier od instalacji sanitarnych, powinien przewidzieć, że Słubice leżą na terenach zalewowych i głębokie wykopy natychmiast zaleją się wodą. Doskonale o tym wiedzą urzędnicy, którzy od lat zmagają się z wypompowywaniem wody z piwnic w Szkole Podstawowej nr 2.
Czy Słubic nie stać na porządne projekty, tylko wybiera się tak mało ambitne, zresztą powielane w wielu miastach. Poniżej przykłady realizacji 2 identycznych inwestycji tej firmy, w tym jednej nieukończonej w Słubicach.

www.urbanity.pl/wielkopolskie/zlotowski/krajenka/m-k-projekt-dawid-moldrzyk,f6016

A tak dla ciekawości. Może ktoś pokusi się i poinformuje mieszkańców, ile do tej pory wydano kasy na wszystkie dotychczasowe projekty wieży.
#8 Witja 2019-10-17 21:32
Może warto przemyśleć projekt w postaci analogicznej do tzw ścieżki w koronach drzew?
Miejsce odpowiednie, wrażenia po spacerze na tej wysokości niesamowite a koszt dokładnie taki budżet na projekt:
www.portalsamorzadowy.pl/wydarzenia-lokalne/prawie-1-mln-euro-dofinansowania-na-budowe-sciezki-w-koronach-drzew,118954.html
#9 mikado 174 2019-10-18 07:31
tia, tylko, że drzewa już wycieli wcześniej haha
#10 Dr. Sommer 2019-10-18 11:04
Dziwne, ze jeszcze nie wyskoczyl Pirlo z konopi.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.