Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Archiwum Ludzkich Losów ma nową siedzibę. Na półkach w "samotni" przy Collegium Polonicum rozgościło się ok. 400 albumowych biografii mieszkańców naszego regionu. To niezwykłe pamiątki minionych lat – wielu bohaterów już nie ma wśród nas…

archiwum losow_nowa_3_960

Ściana wspomnień zaprasza do archiwum

Archiwum istnieje od 15 lat, prowadzi je Stowarzyszenie My Life-Historie opowiedziane. Jego siedziba mieściła się do tej pory na parterze budynku biblioteki Collegium Polonicum, jednak od 16 października biografie będą łatwiej dostępne – i lepiej wyeksponowane.

Regały z pudełkami mieszczącymi życiorysy ulokowane zostały w osobnym pomieszczeniu, do którego wchodzi się z dziedzińca Collegium Polonicum, tzw. "samotni". O niezwykłości tego miejsca przypomina ściana, cała w efektowny sposób wyłożona kopiami biografii i zdjęć. Instalację o powierzchni 35 m2 przygotowała artystka Katsiaryna Filist.

archiwum losow_nowa_2_960

Pomost między pokoleniami

Wrażenie robią także liczby. Archiwum zawiera około 1000 nazwisk, w tym 400 biografii albumowych. Biografie te są przedmiotem badań naukowych czy poszukiwań dziennikarskich. A sam cel archiwum jest prosty i wymowny.

- Budowanie pomostów między sąsiednimi narodami oraz pokoleniami – mówił podczas otwarcia Krzysztof Wojciechowski, dyrektor CP i szef My Life. Na uroczystości towarzyszyli mu pozostali członkowie stowarzyszenia oraz młodzież odwiedzająca uczelnię w ramach dnia otwartego na Uniwersytecie Europejskim Viadrina.

archiwum losow_nowa_1_960

Nowe życiorysy czekają

Stowarzyszenie w miarę pozyskiwania środków z różnych źródeł stara się cały czas „dokładać” na półki nowe życiorysy. Każdy z nich to ogrom pracy, wykonany zarówno przez osobę, która opowiada swoje życie, jak i osoby, która pomaga je spisać. Biografia opiera się na wywiadzie, trwającym nieraz ok. 4-5 godzin.

Każda z nich jest wydana w twardej, szytej oprawie, w treści znajdują się również zdjęcia, skany dyplomów, odznaczeń. Każda osoba opowiada o sobie tyle, ile sama uważa za słuszne i potrzebne, przekazując przyszłym pokoleniom swoje życie, które jest jednocześnie świadectwem czasów, w których przyszło jej żyć.

---

Zainteresowani zwiedzaniem? Archiwum jest otwierane po wcześniejszym kontakcie ze Stowarzyszeniem My Life. Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 61 829 68 01.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.