Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Szpital im. Zbigniewa Religi w Słubicach jest jednym z 8 w woj. lubuskim, które podpisały umowę partnerską dotyczącą nowego programu obsługi pacjentów na szpitalnych oddziałach ratunkowych. W zamyśle Ministerstwa Zdrowia program ma ujednolicić standardy i usprawnić pracę tych oddziałów.


sor slubice

Trybu Obsługi Pacjenta w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, czyli TOPSOR to nowa organizacja pracy i nowy podział pacjentów na szpitalnych oddziałach ratunkowych. Ministerstwo Zdrowia uważa, że jednolity system do segregacji medycznej pacjentów sprawi, że SOR-y szybciej i sprawniej będą obsługiwać pacjentów.

W woj. lubuskim TOPSOR zostanie wprowadzony w 8 szpitalach. Jednym z nich jest słubicka lecznica.

Na czym polega nowy system? TOPSOR będzie mierzył oddzielnie czas oczekiwania dla każdego pacjenta. Zgodnie z założeniami projektu, po zgłoszeniu się na SOR i otrzymaniu numerka, triażysta, (np. doświadczony ratownik medyczny lub pielęgniarka) będzie analizował parametry medyczne i przydzielał pacjentów do odpowiednich kategorii.

Jeżeli pacjent otrzyma czerwoną opaskę, zostanie przyjęty natychmiast, pomarańczową - po 10 minutach, a jeżeli żółtą - maksymalnie po godzinie.

Będą jeszcze dwa kolory - niebieski i zielony. W tych przypadkach chorzy mogą być kierowani do placówek, które świadczą nocną opiekę lekarską (POZ). W Słubicach zajmuje się tym również szpital – ale pacjent zostanie przyjęty w innym gabinecie, nie na oddziale ratunkowym.

Zgodnie z założeniami programu, w razie konieczności ponowne poddanie ocenie stanu klinicznego oczekujących pacjentów ma odbywać się nie rzadziej niż co 1,5 h.

Resort zdrowia uważa, że takie nowe rozwiązania ułatwią wyodrębnienie osób rzeczywiście wymagających pilnej pomocy medycznej i pozwolą na przekierowanie z SOR do POZ osób, których stan nie wymaga pilnej interwencji.

System ma zacząć działać 1 października.

Komentarze   

#1 ja28rek 2019-07-18 07:17
A ile czasu będzie pacjent czekał na wstępną ocenę zdrowia przed dostaniem odpowiedniego koloru? Bo to jest największy problem na dzień dzisiejszy.
#2 vader 2019-07-19 14:00
czekam z niecierpliwością, bo to co się tam wyrabia to skandal, lekarzom się miesza opieka nocna z dyżurami na SOR a to nie to samo!!!!!

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.