Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Zbliża się 9 maja, czyli Dzień Europy – święto, które co roku jest szczególnie obchodzone na naszym pograniczu. Również w tym roku Słubicko-Frankfurckie Centrum Kooperacji wraz z 15 instytucjami z obu miast przygotowało program, który obejmuje m.in. dwujęzyczne dyskusje, warsztaty, zajęcia teatralne i taneczne, konkursy wiedzy i wycieczki.

Dzień Europy Słubice

Motto tegorocznego Dnia Europy brzmi „Europejskie spotkania w Dwumieście”. Uroczyste otwarcie rozpocznie się w Collegium Polonicum o godz. 9. Hymn Unii Europejskiej zagra Brandenburska Orkiestra Państwowa z Frankfurtu nad Odrą.

Na mieszkańców Słubic i Frankfurtu przez cały dzień czekają różne wydarzenia. Jak co roku, ponad 70 uczniów z Polski i Niemiec wcieli się w rolę europosłów – będą debatować o przyszłości UE podczas Symulacji Posiedzenia Parlamentu Europejskiego.

Młodzież szkolna będzie mogła spróbować swoich sił w konkursie wiedzy pt. „Polska i Słubice w Unii Europejskiej”, czy podyskutować o „Europie granic w Dwumieście” w ramach interaktywnego warsztatu. A dla studentów organizatorzy przygotowali „Rozmowy o Europie na pikniku” i różnorodne warsztaty artystyczne (np. street art, hop-hop, żywy komiks, taniec czy aktorstwo).

Dzień Europy

Duchowni z obu krajów będą rozmawiać o chrześcijańskiej odpowiedzialności za pokój w 80 lat po napaści na Polskę i odprawią ekumeniczne nabożeństwo – pisaliśmy o tym w osobnym artykule.

O godz. 17 w Collegium Polonicum rozpocznie się wspólna sesja obu rad miejskich Frankfurtu nad Odrą i Słubic. Przedmiotem dyskusji będzie podjęcie uchwały dotyczącej Słubicko-Frankfurckiego Planu Działania 2020-2030, zawierającego wizje i cele współpracy transgranicznej.

Zaplanowanych wydarzeń jest o wiele więcej: interaktywny pieszy rajd po obu miastach, wspólna impreza taneczna, gry i zabawy z minionych stuleci, warsztat o tym, jak się uczyć, czy dlaczego papierosy są szkodliwe.

Patronat nad tegorocznym Dniem Europy objęli marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak, wojewoda Władysław Dajczak i premier Brandenburgii Dietmar Woidke.

ZOBACZ PROGRAM

Komentarze   

#1 Janusz Pawlacz 2019-04-29 14:44
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej ? polskie święto wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004, obchodzone między świętami państwowymi: 1 maja (zwanym Świętem Pracy) i 3 maja (Świętem Narodowym 3 Maja).

Czekam na władze miejskie i władze oświatowe, które zaczną obchodzić to wyjątkowe święto ?Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej?
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. To polskie święto wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004, obchodzone między świętami państwowymi: 1 maja (zwanym Świętem Pracy) i 3 maja (Świętem Narodowym 3 Maja). Dziś obchodzony jest również Dzień Polonii i Polaków za Granicą.
Wywieśmy flagi, zamanifestujmy dumę z barw narodowych. Jesteśmy najpierw polakami a a potem europejczykami. Bierzmy przykład od innych.
?? Jedno jest pewne: europejskość zdobywamy przez polskość. Zresztą poczucie przynależności do Unii Europejskiej, wynoszące poniżej 5 proc., jest mniejsze niż poczucie przynależności do wspólnoty ogólnoludzkiej. Ponieważ jestem Polakiem, dlatego jestem Europejczykiem. Nigdy odwrotnie!? biskup Piotr Jarecki, wiceprzewodniczący Komisji Konferencji Biskupów UE (COMECE), 

www.przewodnik-katolicki.pl/Archiwum/2009/Przewodnik-Katolicki-45-2009/Wiara-i-Kosciol/Najpierw-Polak-potem-Europejczyk

www.tomaszow-maz.pl/aktualnosci/dzien-flagi-rzeczypospolitej-polskiej/
#2 Mariola 2019-05-19 22:11
Święto polskiej flagi? Widać że pisiorom w głowach się poprzewracało! Jestem Europejką a potem dopiero polką. Mam wielu Niemieckich znajomych którzy są bardzo zniesmaczeni tym że w polsce rządzi pis i nie życzą sobie by pis był dalej u władzy, wierzę że po wyborach pisory będą już tylko wspomnieniem! Skończy się rozdawnictwo 500+ i inne takie i jak już tu kiedyś pisałam, co niektórym w Słubicach w d..... się poprzewracało, szukałam ludzi do pracy i przyjdzie ci taka jedna z drugą i za 10 zł robić nie będzie! Musze się powtórzyć, każdy kto czuje się Europejczykiem musi głosować na Koalicje Europejską!

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.