Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Ekumeniczna Droga Krzyżowa to wspólna przedświąteczna tradycja Słubic i Frankfurtu. 12 kwietnia pątnicy przeszli ulicami obu miast i wspólnie modlili się na kolejnych stacjach. Rozważania dotyczyły bardzo aktualnego tematu: mowy nienawiści.

Droga Krzyżowa

Słubice i Frankfurt po raz kolejny stały się miejscem, gdzie dialog nawiązują ze sobą nie tylko dwa różne narody, ale i różne wyznania. Jak co roku wspólna droga krzyżowa miała charakter ekumeniczny. Wzięły w niej przedstawiciele różnych narodowości i wyznań – prawosławni, ewangelicy i katolicy. Kolejno czytali rozważania na przydrożnych stacjach

Organizatorem wydarzenia jak co roku było Katolickie Centrum Studenckie. I to właśnie zawiadującemu nim duszpasterzowi ks. Rafałowi Mocnemu zależało na tym, żeby we wspólnej modlitwie wzięli udział przedstawiciele różnych wyznań, a także osoby niewierzące.

W tym roku pątnicy wyruszyli z Kościoła Pokoju we Frankfurcie nad Odrą, przeszli ulicami Frankfurtu do mostu granicznego, a potem ulicami Słubic dotarli do Kościoła Ducha Świętego, gdzie odbyła się końcowa modlitwa.

Droga Krzyżowa

Rozważania Drogi Krzyżowej dotyczyły mowy nienawiści - tego, jak dotykała cierpiącego Chrystusa, jak dotyka wielu osób w codziennym życiu. Krzyż nieśli kolejno przedstawiciele różnych grup: ojcowie, matki, córki, synowie, babcie, dziadkowie, kandydaci do bierzmowania, dzieci, mężczyźni, kobiety, a także duchowni. Wszyscy pątnicy szli w skupieniu, a do modlitwy zachęcały ich śpiewane po drodze pieśni.

Na czas przemarszu pątników został zamknięty most graniczny i czasowo wstrzymany ruch na ulicach. Ta kwestia wzbudziła dużo dyskusji, o czym można było przekonać się na naszym profilu facebookowym - ZOBACZ. Jedni uważali, że z powodu kościelnych obrzędów nie powinno się zamykać mostu, inni bronili tradycji drogi krzyżowej – jako wydarzenia, które odbywa się raz do roku i związane jest z nadchodzącymi świętami Wielkiej Nocy.

Przemarsz zabezpieczały służby mundurowe – straż graniczna, policja, straż miejska, które kierowały ruchem. Nad bezpieczeństwem pątników czuwały również służby medyczne.

Uczestnikom Drogi Krzyżowej towarzyszyliśmy z redakcyjnym obiektywem po obu stronach Odry. Poniżej fotorelacja oraz klip wideo.Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 włodek1969 2019-04-14 10:57
Piękny podświetlany krzyż.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.