Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Służba zdrowia to kolejny obszar, w którym wciąż rozwija się współpraca polsko-niemiecka. Co udało się osiągnąć, nad jakimi projektami warto nadal pracować – o tym rozmawiali uczestnicy „Polsko-Niemieckiego Spotkania Noworocznego na temat wymiany doświadczeń w opiece medycznej w regionie przygranicznym”.

brandmed konf_2

Organizatorem spotkania, które odbyło się 22 lutego w restauracji Villa Casino było Stowarzyszenie na Rzecz Polsko-Niemieckiej Współpracy w Sektorze Zdrowia. Jego prezesem jest Joanna Józefiak, b będąca jednocześnie szefową doskonale znanego słubiczanom Centrum Medycznego Brandmed.

- Mieliśmy do przekazania sobie wiele pozytywnych informacji o tym, co dzieje się w obszarze opieki medycznej. Nie skupialiśmy się na narzekaniu na to, co nie funkcjonuje, a mówiliśmy o tym, co się udało – podkreśla J. Józefiak.

O swoich doświadczeniach i realizowanym projekcie transgranicznym „Zdrowie bez granic” opowiadali goście z Gubina i Guben: burmistrz Bartłomiej Bartczak i prof. dr. med. Thilo Hennecke, szef oddziału chirurgii w Szpitalu Naemi-Wilke-Stift w Guben. Ich prezentacji przysłuchiwali się m.in. René Wilke nadburmistrz Frankfurt nad Odrą oraz Mirosława Dulat, zastępca dyrektora w Departamencie Ochrony Zdrowia w Urzędzie Marszałkowskim Woj. Lubuskiego. Marszałek Elżbieta Anna Polak skierowała do uczestników list, w którym deklarowała wsparcie dla współpracy w tej dziedzinie.

J. Józefiak opowiedziała o współpracy Bandmedu z niemiecką kasą AOK Nordst, która funkcjonuje od września zeszłego roku. Poinformowała również o tym, że dobiega końca tworzenie umowy o współpracy transgranicznej w naszym regionie w dziedzinie ratownictwa medycznego – tak aby w przypadku zagrożenia życia pacjent mógł trafić do najbliższego szpitala, czy to po polskiej, czy po niemieckiej stronie.

brandmed konf_1

Uczestnikom spotkania nie brakowało pomysłów na nowe działania. – Planujemy duży projekt we współpracy ze słubickim szpitalem, związany ze współpracą lekarzy m.in. w dziedzinie ortopedii. Chodzi nam również o ułatwienie faktycznego dostępu do placówek medycznych po obu stronach, np. o oznaczenia językowe w obu językach. Chcielibyśmy również wydać broszurę informacyjną dla pacjentów o tym, jakie mają prawa, ponieważ wielu z nich ich nie zna – zdradza J. Józefiak. Planuje również współpracę projektową ze szpitalami w Guben i Baad Sarow – ale tu na razie jeszcze za wcześnie na szczegóły.

Jednym z celów spotkania było również zainspirowanie władz Słubic i Frankfurtu tym, jak w tej dziedzinie współpracują inne miasta. – Chcieliśmy pokazać, że można. Żeby mniej mówić o tym, czego się zrobić nie da, a więcej o tym, co jest możliwe. I małymi krokami wciąż iść do przodu. Mam nadzieję, że optymistyczne nastawienie naszych gości znajdzie swoje odbicie w praktyce – podsumowuje J. Józefiak.

Organizatorzy spotkania zadbali także o jego odpowiednią oprawę. Była uroczysta kolacja, a czas gościom umiliły występy rosyjskiej saksofonistki Eleny Danik oraz pokazy taneczne w wykonaniu członków Studia Tańca Bohema.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 mkwitowski 2019-02-26 00:33
Pitu pitu współpraca niby jest ale jak nie jesteś klientem AOK to czekaj sobie w kolejce do polskiego na nfz

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.