Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Rada Miejska uchwaliła budżet na przyszły rok. Tym samy znamy już przychody i wydatki gminy w 2019 roku. A także planowane inwestycje, na które gmina planuje przeznaczyć 25,5 mln zł. Sprawdziliśmy, co zostanie wykonane za tę kwotę.

chwilowki3
W 2019 roku gmina planuje wydać 106 mln zł

Budżet został uchwalony na sesji Rady Miejskiej, która odbyła się 20 grudnia. Wcześniej pozytywną opinię o nim wydała Regionalna Izba Obrachunkowa. Wg założeń uchwały dochody gminy Słubice w przyszłym roku wyniosą ponad 100 mln zł, wydatki 106 mln 960 tys. zł, a deficyt w wys. 6 mln 950 tys. zł zostanie sfinansowany z kredytów.

Będą inwestycje

26,2 mln zł zostanie przeznaczonych na inwestycje. Największą z nich, wzbudzającą sporo emocji, jest budowa wieży Kleista. W budżecie zaplanowano na ten cel 4 mln 820 tys. zł (to projekt z udziałem środków z UE, która zwróci gminie 85 proc. inwestycji). Podczas sesji burmistrz Mariusz Olejniczak poinformował radnych, że rozważa zmianę projektu wieży, ponieważ nie udało się znaleźć wykonawcy, który zmieściłby się w kwocie zarezerwowanej na ten cel.

2,2 mln zł kosztować będzie modernizacja budynku socjalnego przy ul. Krótkiej. Łącznie na stworzenie 19 lokali gmina przeznaczy łącznie 2,3 mln zł, z czego 1 mln pochodzić będzie z dotacji Banku Gospodarstwa Krajowego. Prace z tym związane rozpoczęły się już w tym roku. Beata Bielecka, rzecznik Urzędu Miejskiego informuje, że lokale mają zostać oddane w użytku w połowie 2019 roku.

Plac Bohaterów
W budżecie znalazły się środki na modernizację Placu Bohaterów

Kolejna duża inwestycja, która już się rozpoczęła, to modernizacja pl. Bohaterów. Kosztować będzie 4,3 mln zł. Przypomnijmy, przetarg wygrała słubicka firma Eurokop Invest, a czas na realizację inwestycji ma do końca roku. Więcej o tym, jak ma wyglądać odnowiony plac pisaliśmy TUTAJ.

Kolejny spory wydatek to przekazanie 500 tys. zł dla UAM na remont auli w Collegium Polonicum (wstępnie planowano przekazać 1 mln zł).

Remonty dróg i obwodnica

Słubice będą walczyć o obwodnicę. Żeby zwiększyć szanse trafienia na listę rezerwową Programu Budowy Dróg Krajowych 2014-2023, burmistrz zaproponował, żeby dołożyć 300 tys. zł do opracowania studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego, które jest niezbędne do wybudowania obwodnicy Słubic. Ponieważ wiadomo, że 1 mln zł zarezerwowany na ten cel w budżecie państwa to za mało. - Obwodnica to dla nas priorytet i nikt nie miał wątpliwości, że trzeba dołożyć się do opracowania tego studium – podkreśla M. Olejniczak.

Obwodnica Słubice
Władze gminy dołożą się do obwodnicy Słubic

Wydatków na remonty dróg tradycyjnie w budżecie jest sporo. Wśród nich widnieje 1 mln zł, który gmina dokłada do remontu drogi powiatowej Nowe Biskupice - Rzepin, o czym również parokrotnie pisaliśmy.

Na remonty własnych dróg gmina przeznaczyła m.in. 700 tys. zł. W planach jest również modernizacja dróg na os. Zielone wzgórza - Wschodniej za 90 tys. zł i Letniej za 30 tys. Wyremontowane zostaną również ul. Witosa (od ul. Konstytucji 3 Maja do Czarnego Kanału), ul. Reja, ul. Złota w Kunowicach i droga w Drzecinie prowadzącej od drogi krajowej 31 do numeru domu 45. 80 tys. zł pójdzie też na przebudowę mostu w Rybocicach, a 50 tys. zł na fragment drogi w tej wsi.

Zostanie także opracowana dokumentacja techniczna dot. zbudowania sygnalizacji świetlnej przy skrzyżowaniu ul. Konstytucji 3 Maja, Jagiełły i Mieszka I. A kierowców ucieszy informacja, że w planie wydatków zapisano 200 tys. zł na rozbudowę parkingów w mieście.

Są środki na edukację

Jak co roku sporo środków z budżetu zostanie przeznaczonych na inwestycje i remonty w placówkach edukacyjnych. Jedną z większych będzie dokończenie budowy sali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 2, na co przeznaczonych zostanie aż 5 mln zł. Budynek SP 2 zyska również nową elewację i nowy… pokój nauczycielski. Z kolei w SP 3 zostanie wykonana nowa instalacja elektryczna i droga dojazdowa. Szkoła w Golicach również zyska nową instalację elektryczną i elewację. Przygotowany zostanie także projekt budowlany wyczekiwanej rozbudowy szkoły w Kunowicach.

Doinwestowane mają zostać przedszkola i żłobek: w Jarzębince będą wyremontowane kolejne sale, a w Misiu Uszatku łazienki, sala gimnastyczna i kuchnia. W Krasnalu Hałabale modernizacji doczeka się instalacja wodna i łazienki, zostaną również zamontowane rolety. Te pojawią się również na oknach żłobka „Bajka”.

Będzie plac zabaw dla niepełnosprawnych

W przyszłym roku powstanie również plac zabaw dla dzieci niepełnosprawnych – o petycji, jaką złożyli w tej sprawie rodzice, pisaliśmy jakiś czas temu. Radni przychylili się do tego pomysłu i przyznali na ten cel 350 tys. zł.

plac zab
Niepełnosprawne dzieci doczekają się swojego placu

Jest to bardzo oczekiwana inwestycja, z inicjatywą wyszli rodzice i uważam, że jeżeli cokolwiek możemy zrobić dla niepełnosprawnych dzieci, to po prostu należy to robić! – podkreśla Grzegorz Cholewczyński, przewodniczący Rady Miejskiej. Plac razem z miejscem do tzw. street workoutu ma powstać przy alei Niepodległości.

ZOBACZ BUDŻET GMINY SŁUBICE
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 Lechita 2018-12-21 16:56
"Podczas sesji burmistrz Mariusz Olejniczak poinformował radnych, że rozważa zmianę projektu wieży, ponieważ nie udało się znaleźć wykonawcy, który zmieściłby się w kwocie zarezerwowanej na ten cel." - czyli inwestycja ponosi porażkę jeszcze na poziomie przetargów, większość mieszkańców wieży nie chce, ale zgodnie z "demokracją" robimy i tak na siłę.
#2 Pirlo 2018-12-21 18:18
Może Pan eksburmistrz się wykaże i dołoży do wieży ze swoich ? ;)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.