Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Sebastian Świtoński

Dobre wieści z mistrzostw Polski federacji IPC. Dwaj niepełnosprawni sportowcy ze Słubic - Sebastian Świtoński i Mateusz Leśniewski - zdobyli na tej imprezie aż trzy medale w wyciskaniu sztangi leżąc: dwa złote i jeden srebrny. 

Dla naszego utytułowanego mistrza – 22-letniego Sebastiana Świtońskiego – to kolejny medal i tytuł w bogatej kolekcji, ale uwagę zwraca postawa jego podopiecznego, zaledwie 15-letniego Mateusza Leśniewskiego.

- Trenuję go od około 3 lat, z mniejszymi i większymi przerwami. Na początku chodziło tylko o nabranie nieco sprawności, zbudowanie mięśni. Z czasem zauważyliśmy, że dobrze sobie daje radę z wyciskaniem i poszliśmy w tym kierunku – opowiada S. Świtoński.

I efekty tej pracy już widać. Miesiąc temu jego podopieczny wywalczył złoto na mistrzostwach Polski federacji WUAP/GPC, teraz zanotował triumf w mistrzostwach federacji IPC.

- Ta federacja ma to do siebie, że wszystko musi być równo, stabilne zatrzymanie przy klatce - żadnych drgań i jednostajna prędkość wyciśnięcia. Podejścia, gdzie jedna ręka dociśnie sztangę lub sztanga ucieknie, nie przejdą – zaznacza S. Świtoński.

A jak przebiegała sama rywalizacja? - Była piekielnie trudna. Nie tylko z samymi zawodnikami, ale już rozpoczęła się miesiąc wcześniej, na treningach, kiedy szlifowaliśmy technikę i staraliśmy się utrzymać siłę po mistrzostwach Polski GPC. No i się udało. Zdobyliśmy po złotym medalu w juniorach, a ja jeszcze sięgnąłem po srebro w open, czyli bez podziału na wiek – relacjonuje słubiczanin.

Tak duże sukcesy nie byłyby możliwe, gdy nie pomoc bliskich. -  Dużo w treningach pomaga nam również mój tata, który zawsze z nami przyjeżdża i służy swoją sprawnością fizyczną przy asekuracji. To nieoceniona pomoc, za co bardzo dziękuję – podkreśla S. Świtoński.

A ile konkretnie wycisnęli nasi siłacze? M. Leśniewski "wziął na klatę" 68 kg, a jego starszy kolega 145 kg. Miesiąc wcześniej na zawodach było jeszcze lepiej. Ich wyniki to odpowiednio 75 i 185 kg. Ten ostatni wynik jest szczególnie imponujący, bo podnosząc ten ciężar S. Świtoński ustanowił nowy rekord Polski.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.