Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Zbigniew Sawicki

W sobotę dowiedzieliśmy się o odwołaniu prezesa Słubickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Zbigniewa Sawickiego. We wtorek na konferencji prasowej burmistrz Słubic podał powody tej decyzji. Byłego już prezesa poprosiliśmy o komentarz. Dziś nasza redakcja otrzymała od niego oświadczenie.

Poniżej treść dokumentu (pisownia oryginalna).

---

Szanowni Państwo,

pragnę złożyć serdeczne podziękowania obecnym i byłym Pracownikom Słubickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji za to, że wspólnie z Wami mogłem uczestniczyć w procesie rozwoju firmy, będąc jej częścią. Czuję się zaszczycony, że mogłem poznać tak wielu wspaniałych ludzi i pracować z nimi. Pomimo chwil trudnych, głęboko w pamięci tkwią jednak chwile radosne. Dziękuję bardzo.

Dziękuję Panu Burmistrzowi Tomaszowi Ciszewiczowi za szansę i zaufanie, którymi mnie obdarzył, co pozwoliło na wspólne spojrzenie na problemy z szerszej perspektywy i wypracowanie nowych kreatywnych rozwiązań, które przełamywały schematy.

Dziękuję Panu Burmistrzowi Mariuszowi Olejniczakowi, Radnym Gminy Słubice, Członkom Rad Nadzorczych i Pracownikom Urzędu Gminy za bardzo dobrą współpracę. Dziękuję Partnerom biznesowym i Sponsorom za wsparcie  przy organizacji wielu wspaniałych wydarzeń sportowych. Bardzo gorąco dziękuję klubom  i stowarzyszeniom sportowym oraz Trenerom i Zawodnikom, na co dzień korzystającym z obiektów SOSiRu. Dziękuję Partnerom medialnym za wspaniałe relacje z wydarzeń. Dziękuję wszystkim Mieszkańcom Gminy Słubice za aktywne  uczestnictwo w licznych i różnorodnych imprezach sportowo-rekreacyjnych ( Bieg Bez Granic, Biegi Niepodległości, turnieje piłkarskie, festyny rodzinne, koncerty Radia Zet i Dwójki, Kabaretowe spotkania i wiele, wiele innych ).

Jeszcze raz serdecznie dziękuję.

Szanowni Państwo,

odchodząc po 8 latach pracy ze Słubickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji zostawiam spółkę w bardzo dobrej kondycji finansowej. Spółka od dwóch lat osiąga zysk oraz płynność finansową, a muszę przypomnieć, że przyjmując SOSiR w 2012 roku spółka generowała straty nie mając możliwości i narzędzi do uzyskiwania odpowiednich przychodów.

Wszystkie cele stawiane mi przez Burmistrza i Radę Nadzorczą zostały wykonane z nadwyżką.

Spółka w 100% utrzymuje się sama i odprowadza do gminy rocznie ok. 600 tys, zł podatku od nieruchomości.

Nic z majątku początkowego SOSiR nie zostało sprzedane, wręcz przeciwnie, spółka powiększyła swój majątek o wybudowane Targowisko” Pod Dębami” wartości ok. 6 mln zł.

W tym okresie powstały nowe obiekty sportowo-rekreacyjne: lodowisko, cieszące się ogromną popularnością, mini golf, pole golfowe oraz kryte korty tenisowe. Są to obiekty, które służą mieszkańcom nie tylko Słubic, ale również Frankfurtu, z uwagi na brak podobnych po stronie niemieckiej.

Oczywiście jest jeszcze dużo do zrobienia. Sprawą priorytetową jest modernizacja basenu. SOSiR złożył w tym roku projekt do Euroregionu, którego celem jest opracowanie koncepcji modernizacji infrastruktury basenowej. Projekt został zaakceptowany.

Kolejną kwestią są zabytkowe arkady na stadionie wymagające renowacji. Niestety Spółka nie może samowolnie przeprowadzić jakichkolwiek prac bez zgody Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Opracowanie dokumentacji prac konserwatorsko-renowacyjnych zostało zlecone i jest na ukończeniu. Na życzenie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków zostały zlecone jeszcze  badania konserwatora dzieł sztuki ( w trakcie ). Na ukończeniu jest również zlecone wykonanie koncepcji zagospodarowania Stadionu i otoczenia.

Na koniec chciałbym jeszcze wspomnieć o trudnych chwilach Spółki w czasie pandemii, podczas której SOSiR zanotował spadek przychodów o ponad 75%. Wiem, że sytuacja ta była ciężka dla wielu przedsiębiorców w Słubicach. Oprócz zamknięcia granicy zamknięte zostały wszystkie obiekty sportowe. To był czas zamrożenia wydatków i kosztów, również tych związanych z opracowaniem  dokumentacji ww. prac konserwatorsko-renowacyjnych. Dzięki ograniczeniu wydatków i pomocy z Tarczy Antykryzysowej SOSiR wyszedł z kryzysu „obronną ręką”.

Kończąc, życzę Wszystkim Państwu zdrowia i wytrwałości, a nowemu Prezesowi SOSiRu będę kibicował w realizacji wszystkich zaplanowanych inwestycji wspomnianych powyżej.

„Ludzie zapomną, co mówiłeś. Ludzie zapomną, co zrobiłeś, ale ludzie nigdy nie zapomną, jak się przy tobie czuli” - Maya Angelou

Zbigniew Sawicki

 
 
 
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 Lechita 2020-09-03 16:43
Sprawą priorytetową, to jest przebudowa bieżni na stadionie w taki sposób, aby posiadała 8 torów i dzięki temu stadion mógł organizować Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce, a tak stadion stoi i się marnuje.
#2 Bizon11 2020-09-04 15:29
Ok, ale po co wy to piszecie co kogo obchodzi że jakiś tam mało istotny Pan Sawicki odchodzi? Teraz będziecie każdego oświadczenia wstawiać kto odchodzi z pracy? Jak jest ogarnięty to niech sobie znajdzie robotę na wolnym rynku, a nie łasi się na zarządzanie czyjąś własnością.
#3 sabot 2020-09-05 21:34
Panie były prezesie. Nieruchomości wpisane do rejestru zabytków są zwolnione z podatku od nieruchomości, pod warunkiem ich utrzymania i konserwacji, zgodnie z przepisami o ochronie zabytków, poza częściami zajętymi na działalność gospodarczą, a za nie podatek płacą dzierżawcy. Jeżeli przez 8 lat płacono podatek do gminy to narażano SOSiR na straty.
"Targowisko Pod Dębami wartości ok. 6 mln zł", zostało wybudowane z pieniędzy kupców, na gruncie gminy wniesionym do SOSiR-u za udziały. W zamian za tę pożyczkę 6 mnl zł kupcy nie mają nawet pawilonów na własność, Płacą dzierżawę do SOSiR-u, a "lichwiarska" umowa dzierżawy zawarta na 15 lat, wiąże ich jak "ślub kościelny", którą tylko "śmierć" może rozwiązać. W okresie pandemii prezes obniżył dzierżawę tylko o 50 %, podczas, gdy kupcy przez 3 miesiące nic nie zarabiali i często nie mogli skorzystać z "tarczy". Te 8 lat uznać można raczej za zmarnowane wobec możliwości ośrodka.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.