Kliknij przycisk i otwórz MENU >>

Obostrzenia związane z koronawirusem są coraz mniejsze, pojawia się za to więcej możliwości uprawiania sportu. Kolejna z nich to wiosenna edycja Testu Coopera, w którym każda chętna osoba będzie mogła sprawdzić swoją kondycję. Wydarzenie jest częścią projektu „Biegowe Grand Prix Słubic”.

Test Coopera

Jak co roku, za organizacją testu stoją LKS Lubusz Słubice, Słubicki Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Słubicka Akademia Biegowa. Mimo pewnych utrudnień, związanych z obostrzeniami dotyczącymi koronawirusa, znaleźli sposób na jego rozegranie.

Będą biegać w grupach

Test odbędzie się w dniach 26 i 27 maja (wtorek i środa) na stadionie SOSiR przy ul. Sportowej. Grupy biegaczy - ustalone na podstawie wcześniejszych zgłoszeń - będą ruszać co 30 minut począwszy od godz. 19.15.

- Wg nowych przepisów od 18 maja na stadionach może ćwiczyć 14 osób i 2 trenerów. Właśnie w takich grupach będziemy przeprowadzać test – wyjaśnia trener akademii Piotr Kiedrowicz.

Jak się zgłosić?

Zgłoszenia odbywają się wyłącznie drogą telefoniczną u trenera P. Kiedrowicza – można dzwonić (najlepiej rano w godz. 8-9) lub pisać sms na nr 507 044 412. Zgłoszenie powinno zawierać: imię i nazwisko, rok urodzenia, dane kontaktowe (telefon lub e-mail) oraz nazwę klubu (grupy sportowej lub firmy).

- W ten sposób ustalimy skład grup i godziny startów, aby wszystko odbyło się zgodnie z przepisami i bez narażania zdrowia uczestników – podkreśla Ryszard Chustecki z Lubusza.

Jak zapewnia, każdy będzie mógł wziąć udział w teście. W przypadku większej liczby chętnych zostanie wyznaczony dodatkowy termin.

Zasady testu

Przypomnijmy, na czym polega Test Coopera. Przez 12 minut należy pokonać (biegiem, marszem) jak najdłuższy dystans. Następnie – za pomocą specjalnych tabel biorących pod uwagę wiek i płeć – odczytuje się, jaki jest poziom naszej wydolności.

Test Coppera

Test został opracowany w 1968 roku przez amerykańskiego lekarza Kennetha H. Coopera na potrzeby armii USA. Obecnie jest powszechnie stosowany na całym świecie w celu określenia aktualnej kondycji fizycznej.

Sprawdzą kondycję po kwarantannie

Taka forma aktywności przypadła do gustu mieszkańcom Słubic. Pierwszy Test Coopera odbył się w 2016 roku i od tego czasu cieszy się niesłabnącą popularnością. W ostatniej, jesiennej odsłonie tej imprezy wzięło udział ponad 100 osób, w tym kilkanaście rodzin.

- W obecnej sytuacji test ma dla wielu z nas wielorakie znaczenie. Będzie m.in. sprawdzeniem, na ile kwarantanna związana z koronawirusem osłabiła naszą kondycję. Po takiej przerwie ważne jest, aby znowu zacząć być aktywnym i zadbać w ten sposób o swoje zdrowie - wyjaśnia P. Kiedrowicz

Grand Prix Słubic

Test Coopera odbywa się pod patronatem burmistrza Słubic Mariusza Olejniczaka i jest finansowany z budżetu gminy Słubice. Wydarzenie jest częścią projektu "Biegowe Grand Prix Słubic", który zakłada udział w kolejnych imprezach i zbieranie punktów za zajęte miejsca.

Będzie to już druga biegowa impreza w ramach tego cyklu. Pierwsza odbyła się dwa miesiące temu i była skierowana wyłącznie dla pań, które rywalizowały na dystansie 3 km w ramach „Dnia kobiet na sportowo”.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.