Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
20-lecie wstąpienia Polski do Unii Europejskiej

1 maja 2024 roku w Słubicach odbędzie się uroczyste świętowanie 20-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Do naszego miasta przyjadą ministrowie spraw zagranicznych Polski i Niemiec: Radosław Sikorski i Annalena Baerbock. Z okazji rocznicy przygotowano szereg atrakcji i wydarzeń.

Wybór miejsca do świętowania nie jest przypadkowy, bo właśnie na moście łączącym Słubice i Frankfurt fetowano wejście Polski do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku.

Co czeka na mieszkańców Słubic w związku z obchodami?

W godz. 11.00-17.00 na deptaku przy moście granicznym odbędzie się Słubicko–Frankfurcki Piknik Europejski, który Gmina Słubice organizujemy wspólnie z Frankfurtem nad Odrą i Urzędem Marszałkowskim w Zielonej Górze. W programie m.in. muzyka na żywo, quizy i konkursy o tematyce europejskiej, stoiska z produktami regionalnymi i atrakcje dla dzieci.  

- Maluchy będą m.in. budować wielki most z klocków lego, przygotowaliśmy dla nich wiele zabaw z akcentami nawiązującymi do Unii Europejskiej. Starszych zapraszamy m.in. w edukacyjną podróż po krajach UE – zapowiada Beata Bielecka, rzecznik prasowy gminy.

W programie znalazły się też warsztaty ekologiczne. Uczestnicy będą tworzyć kokedamy, wywodzące się z Japonii naturalne donice wykonywane z ziemi i mchu, w których posadzą rośliny sezonowe.

W pikniku weźmie udział grupa artystyczna „Glinoludy”, a na deptaku stanie mobilna fotobudka. Wydruki zdjęć fotografujących się osób stworzą wielką mozaikę z logo „Lubuskie świętuje 20 lat w UE”.

Na scenie, która stanie przy bibliotece miejskiej, pojawia się artyści. W programie m.in. Andre Lattari i włoskie przeboje, Freddie Mercury cover show, studio tańca Bohema i wiele innych atrakcji.

Na moście łączącym Słubice i Frankfurt prezentowana będzie wystawa wielkoformatowych zdjęć obrazujących wydarzenia w dwumieście związane z naszą obecnością w Unii Europejskiej.

Z kolei o godz. 16.00 w Collegium Polonicum zaplanowano uroczyste spotkanie połączone z koncertem muzyki klasycznej. W programie m.in. uwertura do opery Prometeusz Ludwiga van Beethovena, finał koncertu fortepianowego e-moll Fryderyka Chopina, a także muzyka Mozarta. Wystąpi Brandenburska Orkiestra Państwowa pod dyrekcją Howarda Griffithsa i solista Maciej Smoląg, znany pianista ze Słubic.

O tym wydarzeniu więcej napiszemy w osobnej publikacji.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 SMJJ 2024-05-01 14:51
Wielkie osiagniecie i wielkie, ogólnonarodowe dęcie w trabke oghłaszającą sukces - teraz pora się zastanowic jakie są zyski i jakie sa koszty tego naszego szczęscia w Unii? Na razie wiadomo, że finansowo jesteśmy ok 160mld na plusie ( za całe 20 lat) i że całe te zyski szlag trafi już w przyszłorocznych rozliczeniach a spłaty tzw KPO beda trwały 50 lat i oddamy cztery razy więcej niz dostalismy ( na samym kursie pozyczki - prawie 7,50 za 1 Euro) , a to, co dostaliśmy i tak przejęli Niemcy. I reszte tez przejma. Jest się z czego cieszyc.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.