Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Aura hutników

Frankfurt zaprasza na otwarcie polsko-niemieckiej wystawy pt. „Aura hutników". Będzie okazja zobaczyć kolekcje dzieł sztuki stalowni Maxhütte i Brandenburskiego Muzeum Krajowego Sztuki Współczesnej, które jest organizatorem wydarzenia.

Wystawa objaśnia, w jaki sposób po roku 1945 przedsiębiorstwa przemysłowe inspirowały sztukę, wielkie zakłady wspomagały kształtowanie koncepcji artystycznych, technologie zagrzewały fantazje estetyczne, a obiekty produkcyjne stawały się skarbnicami niezwykłych motywów. Dzieła sztuki z kolekcji huty stali Maxhütte w Unterwellenborn zaprezentowano tu wraz z pracami ze zbiorów Brandenburskiego Muzeum Krajowego Sztuki Współczesnej.

- Wystawa łączy prace ze zbiorów obu instytucji, co pozwala porównać dzieła i ujawnić ich podobieństwa artystyczne. Obie kolekcje powstawały w podobnym okresie, przeważnie w tym samym systemie społecznym – w NRD – i są nadal uzupełniane sztuką powstającą współcześnie, którą również zaprezentowano na wystawie – opowiada Joanna Kopczyńska z muzeum.

Kiedy i gdzie?

Wernisaż zaplanowano 3 października o godz. 11:30 w Hali Ratuszowej (adres: Marktplatz 1). Otwarcie wystawy będzie połączone z występem muzycznym (śpiew: Almut Kühne). Przemowy będą tłumaczone symultanicznie na język polski. Przy kasie będzie dostępny polsko-niemiecki katalog wydany przy okazji wystawy.

Dodatkowe wydarzenia

Wystawa potrwa do 28 listopada. W tym czasie istnieje możliwość zobaczenia polskiego filmu z 2018 r. „Symfonia Fabryki Ursus”, wyreżyserowanego przez Jaśminę Wójcik. Film będzie prezentowany codziennie (od wtorku do piątku o godz. 15:00, w weekendy o 13:00 i o 15:00).

To nie wszystko, bo 27 października o godz. 14:00 muzeum zaprasza polskich seniorów na specjalne oprowadzanie po wystawie, które poprowadzi kustosz Armin Hauer.

Zasady bezpieczeństwa

Należy pamiętać, że wstęp na otwarcie wystawy możliwy jest po okazaniu zaświadczenia o szczepieniu przeciwko COVID-19, potwierdzenia statusu ozdrowieńca lub potwierdzenia negatywnego wyniku testu na COVID-19 (wykonanego maks. 24 godzin wcześniej).

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.