Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
W tym roku pierwsze skrzypce podczas Miejskiego Święta Hanzy będzie grała nie tylko muzyka, ale i… sport. Na scenach występować będą gwiazdy, pod mostem wybuchną fajerwerki, sportowcy wezmą udział w Biegu bez granic, wioślarze i pływacy wypłyną na Odrę… Oj, będzie się działo. Czy dla każdego znajdzie się coś miłego?

Święto Hanzy

„Gotowi, na miejsca, start! Bunter Hering i Swawolny Kogucik uprawiają sport“ - tak brzmi tegoroczne motto Miejskiego Święta Hanzy, które odbywa się już 15 raz.

Impreza wystartuje na moście granicznym w piątek, 13 lipca o godz. 18. Oprócz przemówień i występów tradycji stanie się zadość – każdy będzie mógł poczęstować się bułką ze śledziem i frankfurckim piwem. A o północy zostaną wystrzelone fajerwerki – za które w tym roku odpowiada strona polska. Burmistrz Tomasz Ciszewicz zapowiada, że będzie na co popatrzeć, a później kogo posłuchać.

I zachęca do wspólnej zabawy. – Zależało nam na tym, żeby przygotować imprezę, która będzie atrakcyjna dla mieszkańców, ale również spowoduje, że przyjadą do nas inni, przyciągnięci koncertami i innymi atrakcjami – podkreśla T. Ciszewicz. – Mam nadzieję, że artyści, którzy przyjadą sprawią, że będziemy się wszyscy razem dobrze bawić i ta impreza zostanie nam na długo w pamięci – dodaje burmistrz.

Święto Hanzy

Kto i kiedy wystąpi na dużej scenie?

Duża scena stanie tam, gdzie zwykle – czyli na ul. Kościuszki, pod przejściem łączącym Collegium Polonicum z biblioteką. A na niej gwiazdy różnych gatunków muzycznych. – Zapraszając artystów kierowaliśmy się gustami mieszkańców, możliwościami sfinansowania występów zespołów i tym, żeby każdy mógł znaleźć coś dla siebie – mówi Tomasz Pilarski, dyrektor Słubickiego Miejskiego Ośrodka Kultury.

13 lipca 2018 (piątek)
 • 19.00-20.00 Jowita Świtońska
 • 20.00-21.30 Ich Troje (pop)
 • 22.00-23.30 Agnieszka Chylińska (pop/rock)
 • 00.00-00.15 Fajerwerki (most)
 • 00.15-01.30 Cocktail Boys (muzyka taneczna)
 • 02.00 Zakończenie imprezy
14 lipca 2018 (sobota)
 • 18.30-19.30 Power Play (disco polo)
 • 20.00-21.30 Margaret (pop)
 • 22.00-23.30 Lemon (pop/rock)
 • 00.00-01.30 Boys (disco polo)
 • 02.00 Zakończenie imprezy
A oprócz muzyki – sport

Wśród wydarzeń sportowych jednym z najważniejszych będzie „Lauf ohne Grenzen - Bieg bez granic”, który zaplanowano 13 lipca o godz. 19:30. Pisaliśmy już o trasie, jaką pokonają biegacze. Wciąż jeszcze można się zapisać! ZOBACZ

Bieg bez granic

Podczas imprezy swoją moc pokażą siłacze – 14 lipca o godz. 18. We Frankfurcie przed sceną miejską ponownie odbędzie przeciąganie autobusu miejskiego.

Tego samego dnia o godz. 11 w ogrodzie muzeum Kleista rządzić będzie nieco spokojniejsza dyscyplina rodem z Francji – odbędzie się turniej gry w boule. A nieco wcześniej będzie coś dla miłośników jogi, którzy lubią rano wstawać – spotkają się o 8 rano na Koziej Wyspie we Frankfurcie na wspólnych ćwiczeniach.

O godz. 11. rywalizację rozpoczną pływacy. Tym razem będzie do pokonania nieco dłuższy dystans niż w zeszłym roku: do pokonania będzie 2,5 km z prądem rzeki i 1 km bez nurtu, czyli razem 3,5 km.

Po pływakach na Odrę wyruszą… różne dmuchańce. W południe odbędzie się druga edycja widowiskowej imprezy jaką jest Wowi Couch Surfing. Jej zasady są proste: wolno pływać na wszystkim, co pływa i nie ma silnika, ale może się poruszać po Odrze. Nagrody czekają na najbardziej kreatywnych i tych, którzy popłyną najszybciej. A są nimi talony do jednej z frankfurckich restauracji.

I wiele innych wydarzeń

Odrą popłyną nie tylko ludzie, ale również żółte kaczuszki. Podobnie jak w zeszłym roku, będzie to loteria. 5555 żółtych kaczuszek zostanie wypuszczonych „na wolność” do rzeki. Los kosztuje 3,5 euro. A ta kaczka, która najszybciej zamelduje się na mecie będzie warta… wycieczkę na Dominikanę dla 2 osób w wersji all inclusive. Nagrodą drugą jest roczny abonament na pizzę. Jest ich oczywiście więcej.

Wyścig kaczuszek

Spod frankfurckiej filharmonii ponownie będzie startował helikopter i zabierał chętnych w podniebną podróż (cena to 50 euro za osobę). Organizatorzy zdradzają, że w tym roku będzie można namówić pilota na lekkie zmiany trasy…

A po polskiej stronie, na ul. 1 Maja (która zostanie zamknięta dla ruchu), stanie Miasteczko Uśmiechu, gdzie szczególnie najmłodsi znajdą coś dla siebie. Przy SMOK-u będzie zlokalizowana mała scena, na której również zobaczymy bogaty program artystyczny. A jeśli kogoś interesuje historia, z radością odwiedzi znane już z lat poprzednich miasteczko hanzeatyckie.

Na ul. 1 Maja zaprezentuje się także sektor społeczny: niemieckie i polskie organizacje pozarządowe i spółdzielnie socjalne z woj. lubuskiego. Po raz kolejny Fundacja na rzecz Collegium Polonicum zaprosi na Targi Aktywności Społecznej, podczas których na gości czekać będzie wiele rozmaitych warsztatów, gier, konkursów.

A co za Odrą?

Również we Frankfurcie przy promenadzie nadodrzańskiej będzie miasteczko, a właściwie „ryneczek” na którym zaprezentują się rzemieślnicy, a także lokalni producenci rolni. Będzie tu można zaopatrzyć się w zdrową, ekologiczną żywność. Dla tych, którzy lubią tropić okazje, na promenadzie przy byłej restauracji Odespeicher (obecnie greckiej) swoje kramy rozłożą handlarze – tu będzie odbywał się pchli targ.

Święto Hanzy

Również nasi sąsiedzi zaprosili wielu znanych artystów, np. istniejący od 1975 roku Karat z Berlina, który wystąpi na głównej scenie przed ratuszem 14 lipca o godz. 20.30, po nich zaśpiewa Dante Thomas, a na zakończenie zagra DJ Tomekk.

Od piątku do niedzieli na scenie zlokalizowanej na promenadzie królować będzie muzyka reggae, ska i muzyka świata. Będzie również specjalne miejsce do tańca! Podobnie jak w zeszłym roku niemieckie dzieci udekorują lipy przy Bischofstraße swoimi marzeniami – w formie plac plastycznych. We Frankfurcie nie zabraknie oczywiście wesołego miasteczka, które tradycyjnie rozgości się na Brunnenplatz.

We Frankfurcie Miejskie Święto Hanzy zakończy się koncertem Brandenburskiej Orkiestry Państwowej. Będzie to również ostatni wspólny koncert i pożegnanie dyrygenta Howarda Griffithsa. A w programie m.in. muzyka filmowa.

Impreza potrwa do niedzieli, 15 lipca. I, co doskonale wiedzą kibice, jej termin pokrywa się z terminem najważniejszych meczów mistrzostwach świata w piłce nożnej: 10 i 11 lipca o godz. 20 odbędą się półfinały, 14 lipca o godz. 16 mecz o 3 miejsce, a finał 15 lipca o godz. 17. Jedno wydarzenie ma nie przeszkadzać drugiemu, na przykład półfinały i finał będzie można obejrzeć na telebimie przed frankfurckim ratuszem.

O przygotowaniach do Miejskiego Święta Hanza będziemy informować na bieżąco.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.