Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Co ciekawego słychać na płaszczyźnie polsko-niemieckiej współpracy w zakresie medycyny? 25 lutego w Słubicach spotkają się lekarze z obu stron Odry, aby wspólnie omówić czekające ich wyzwania. Spotkaniu będzie towarzyszyć uroczysta kolacja z muzyczną oprawą.

medycyna slubice
Lekarze z Polski i Niemiec porozmawiają o współpracy

Wieczór w Villa Casino rozpocznie się od wystąpienia organizatorów. Najpierw głos zabierze Joanna Józefiak, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Polsko-Niemieckiej Współpracy w Zakresie Medycyny, a następnie prof. Jacek Kaczmarczyk z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, prezes Fundacji Medycyna bez Granic.

Obie instytucje od roku działają na polsko-niemieckim pograniczu stawiając sobie za cel nie tylko integrację środowiska lekarskiego z obu stron Odry, ale przede wszystkim poruszając istotną problematykę transgranicznego leczenia szukając nowych rozwiazań oraz możliwosci współpracy.

Pierwsze efekty ich działań słubiczanie mogą już podziwiać niedaleko mostu granicznego - to Centrum Medyczne Brandmed, gdzie od ponad roku leczą się zarówno Niemcy jak i Polacy, a specjaliści z obu stron Odry znaleźli miejsce do rozwoju i wymiany doświadczeń.

I właśnie o tych doświadczeniach i transferze wiedzy porozmawiają podczas sobotniej imprezy. Udział w spotkaniu zapowiedziało ponad 100 gości, w większości lekarze, ale także przedstawiciele instytucji medycznych jak i osoby zainteresowane tą problematyką.

Wspólnie będą zastanawiać się nad poprawą jakości usług medycznych, bo - jak podkreślają członkowie fundacji i stowarzyszenia - w zakresie transgranicznej medycyny jest jeszcze wiele do zrobienia, np. w zakresie medycyny ratunkowej.

brandmed 1
Jednym z efektów polsko-niemieckiej współpracy jest Brandmed

Pole do działania środowisku lekarskiemu z Polski i Niemiec utworzyła przyjęta jeszcze w 2011 roku dyrektywa Parlementu Europejskiego w sprawie stosowania praw pacjentów w transgranicznej opiece zdrowotnej. Wtedy to przedstawiciele sektora medycznego z obu krajów, podjęli szereg działań dla umożliwienia pacjentom korzystania ze świadczeń medycznych w miejscu ich przebywania, a niezależnie od kraju pochodzenia.

- Wielokrotnie spotykałam ludzi, którzy jako mieszkańcy Polski ubezpieczeni w Niemczech mieli utrudniony dostęp do opieki zdrowotnej. Posiadanie niemieckiego ubezpieczenia z jednej strony jest atutem, gdyż ma się dostęp do usług na wyższym poziomie, ale równocześnie stanowi trudność dla osób nie mówiących płynnie po niemiecku. Aby to zmienić powstało najpierw Centrum Medyczne Brandmed, a następnie fundacja po polskiej stronie i stowarzyszenie po niemieckiej - podkreśla Joanna Józefiak.

A jak sytuacja wygląda na początku 2017 roku? Podczas konferencji zreferuje to Gottfried Hain, dyrektor zarządzający Naemi-Wilke-Stift Guben. Jego wykład traktować będzie o aktualnym stanie polsko-niemieckiej opieki zdrowotnej. Opowie nie tylko o tym co już osiągnięto, ale także o o bieżacych potrzebach i planach polsko-niemieckiego środowiska medycznego.

Podczas spotkania na gości czeka niespodzianka. Specjalnie dla nich wystapią członkowie szkoły tanecznej Bohema, zaśpiewa chór Adoramus, a na koniec swoje muzyczne umiejętności zaprezentuje Michał Grobelny, uczestnik popularnego talent-show "The Voice of Poland".
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.