Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Pod tym hasłem 28 listopada odsłonięto tablicę poświęconą pamięci osób, które 40 lat temu zginęły w wyniku wybuchu granatu na terenie jednostki wojskowej. Na uroczystości pojawiło się sporo słubiczan, były poczty sztandarowe, przedstawiciele lokalnych władz i instytucji.

odsłonięcie tablicy

Tablicę umieszczono przy wejściu do miasteczka akademickiego przy ul. Piłsudskiego, gdzie przed laty doszło do wypadku (wtedy był to teren jednostki wojskowej). Obecni na odsłonięciu tablicy krewni i przyjaciele zmarłych wspominali ofiary i tamte dramatyczne chwile. Tragedia poruszyła wtedy całą lokalną społeczność.

30 kwietnia 1975 roku na wycieczkę po koszarach udali się uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1. Żołnierze przygotowali dla nich m.in. pokaz działania granatów ćwiczebnych. Niestety jeden z nich okazał się prawdziwy. Wybuch granatu zabił 4 osoby, a czternaście osób zostało rannych.

Więcej o całym zdarzeniu można przeczytać na stronie Gazety Lubuskiej w artykule Dariusza Chajewskiego pt. "Granat nie był ćwiczebny. Kulisy tragedii sprzed lat".

Poniżej nazwiska tragicznie zmarłych osób, które upamiętnia odsłonięta tablica.
  • Zuzanna Buzun (wychowawczyni klasy),
  • uczeń Jerzy Siwiński,
  • por. Andrzej Mikołajczyk,
  • mł.chor. Eugeniusz Wielechowski.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z sobotniej uroczystości.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 z.woleja 2015-12-06 11:03
Szkoda, że pan Zieliński robi te tablice pamiątkowe z połyskiem utrudniającym czytelność. Tak samo jest z tablicą na restauracji "Odra"... :(

Lokalizacja ostatniej tablicy przy wejściu do akademików też jest myląca, bo to nie tam doszło do wybuchu. Prawidłową lokalizacją byłaby fasada hali miejskiej sali sportowej albo wejście do klubu Witkacy. Miejmy nadzieję, że tablica zostanie przewieszona.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.