Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
W tym roku szkolnym zainaugurowano program edukacyjny "Katyń - ocalić od zapomnienia". Program zakłada posadzenie 21 473 dębów na 70 rocznicę zbrodni katyńskiej, czyli do roku 2010. Jeden dąb to jedno nazwisko z listy katyńskiej. W akcji wzięła udział młodzież z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Rolniczych w Słubicach.

Na terenie szkolnego ogrodu posadzone zostaly dwa dęby. Obok dębów wkopane są tabliczki informujące o tym, komu dęby są poświęcone. Jeden jest na pamiątkę pułkownika Zygmunta Platonoff-Platera. To żołnierz Pierwszej Kadrowej, który u boku Józefa Piłsudskiego walczył o niepodległą Polskę. W II Rzeczpospolitej podporządkował swoje życie zawodowi żołnierza i Polsce. Rosjanie odebrali mu życie w Katyniu w 1940 roku. Drugi upamiętnia postać pułkownika Tadeusza Praussa.

Oprócz posadzenia dębów pamięci zgłębiamy wiedzę o postaciach, które upamiętniają posadzone drzewa. Udało nam się dotrzeć do życiorysu Zygmunta Platonoff – Platera. Przed nami jeszcze odkrywanie tajników życia pułkownika Tadeusza Praussa - mówi Anna Balicka z "Rolniczaka".

Mamy nadzieję, że o naszych bohaterach nie zapomną również przyszłe pokolenia naszych uczniów, bo dęby nie pozwolą zapomnieć. Katyń, Starobielsk, Ostaszków, Miednoje, Charków to miejsca pamięci po więzionych i pomordowanych oficerach, lekarzach, nauczycielach, prawnikach, artystach, dyplomatach. To pamięć po zamordowanych "strzałem w tył głowy" kazała nam przystąpić do programu. - dodaje pani Anna. {multithumb popup_type=normal}

mt_gallery:
Warto dodać, że całemu przedsięwzięciu patronuje prezydent Polski Lech Kaczyński, a medialnym patronem akcji jest m.in. dziennik "Rzeczpospolita".

[foto/info: ZSER Słubice]
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.