Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
11 maja odbyła się uroczystość poświęcenia fundamentów pod budowę prawosławnej świątyni p.w. Opieki Przenajświętszej Bogarodzicy. Cerkiew ma powstać na rogu ulic Krzywoustego i Łokietka - bezpośrednio za budynkiem straży pożarnej.

Poświęcenia dokonał ks. wikariusz Michał Kowal z torzymskiej cerkwi prawosławnej p.w. św. Michała Archanioła.

Jak poinformował naszą redakcję Igor Łysenko, jeden z inicjatorów całego przedsięwzięcia, środki na budowę cerkwii pochodzą z datków parafian z Polski i Ukrainy oraz środków tutejszej społeczności prawosławnej liczącej niecałe 60 osób. Parafia jest wielonarodowa i skupia Polaków, Rosjan, Ukraińców, Łemków, Niemców i Białorusinów.

Budowa nowej świątyni była możliwa także dzięki przychylności władz Słubic, które przekazały społeczności prawoslawnej działkę pod budowę cerkwi.

Prezentacja obiektu:Na chwile obecną plany zakończenia prac budowlanych nie są znane. Wszystko uzależnione jest od środków pieniężnych.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 jako28 2011-05-19 20:20
weżcie jeszcze żydowską kaplice wybudójcie i subice będą po zamiatane.Na to macie pieniądze a na obwodnice to nie.super :-x
#2 Asik 2011-05-19 20:47
do jako28: wolę posluchać muzyki cerkiewnej niż czytać Twoje brednie (pelnych bledów ortograficznych). Cerkiew powstaje, bo znaleźli się też chętni, którzy kupują cegielki na jej budowę. Popieram taki projekt, tym bardziej, że objekt ten będzie dodatkową atrakcją dla Slubic. Niestety, nie mamy sie czym pochwalic. Ani kina, ani basenu. Jestem też za obwodnicą, ale póki co cieszę się, że mamy w miarę polatane drogi.
#3 dżozef 2011-05-19 21:24
nerra: myślę, że jego problemem jest nie tylko ortografia, ale i czytanie ze zrozumieniem :)

jako28: co ma wspólnego grupa ludzi, którzy za swoje sianko budują kościół z budowaniem obwodnicy???? ja należe do starej parafi ale jak budowali nowy kosciol to chętnie grosza rzuciłem, a i tak cały czas są potrzeby
#4 tjakuszewicz 2011-05-19 21:54
Obwodnica potrzebna jest ale na to kasę niech wyrzuci Pan burmistrz, bo to inwestycja potrzebna dla całego miasta. A poniekąd też zapłacimy za nią my - podatnicy. I nikt nie będzie pytał czy chcemy się dokładać czy nie.
Cerkiew jest potrzebna dla konkretnej grupy wiernych konkretnego wyznania i to oni w głównej mierze są jej fundatorami. Inni mogą się dołożyć ale nie muszą.
Ja w ogóle jestem zdziwiony, że tak późno jakiś "krzykacz" się odezwał. Przecież to też kościół, pracują tam księża... Ciekawe, że najwięcej krzyku i prześladowania jest wtedy, gdy sprawa dotyczy kościoła katolickiego a gdy mowa o kościele prawosławnym czy protestanckim to "krzykacze" nie mają za wiele do powiedzenia.
#5 jurand 2011-05-20 07:47
" środki na budowę cerkwii pochodzą z datków parafian z Polski i Ukrainy oraz środków tutejszej społeczności prawosławnej liczącej niecałe 60 osób. Parafia jest wielonarodowa i skupia Polaków, Rosjan, Ukraińców, Łemków, Niemców i Białorusinów."


gmina dała tylko działkę pod budowę. i to już dawno temu. Teraz ruszyła dopiero budowa.
Na obwodnicę oczywiście znalazły by się środki...problem w tym że budowy obwodnicy na szczeblach wyższych nie uwzględniono,a musi to grać z GDDKiA. a prpopo samego kościoła- ja nic do tego nie mam, ładna budowla, w innych miastach też są a u nas widzę że bunt wielki bo cerkiwe budują. A gdzie tolerancja?
#6 nelson261 2011-05-20 09:44
Ja tam nie jestem temu przeciwny ;] Ps do ludzi to nie Słubice daje kase na budowe cerwki jak ktoś nie zrozumiał tylko ((Poświęcenia dokonał ks. wikariusz Michał Kowal z torzymskiej cerkwi prawosławnej p.w. św. Michała Archanioła))) Słubice dali tylko działke która tak sobie była wolna co nie wiąże sie z kosztami ;]
2.Najgorsze że kościoły zawsze mają na swoją budowe i wznoszenie ich a ludzie nie dostają ani od kościołu ani od nikogo jeść ani gdzie mieszkać i muszą na ulice ;]
Niech słubice zbuduje dom jakiś społeczny który pomaga przetrwać tam jakiś czas zanim sie prace znajdzie..bo z pracą jest ciężko.
#7 nelson261 2011-05-20 09:47
sorry Słubice dały* działke ;]
#8 gradio 2011-05-20 11:17
witam
"gmina dała TYLKO działkę"?! jeszcze w dodatku "która TAK SOBIE była wolna"!?
to mnie też niech dadzą-a ja wybuduję sobie meczet i coś tam jeszcze-oczywiście za swoje pieniążki!
niech budują co chcą-mnie to nie przeszkadza-ale czemu gmina rozdaje działki budowlane za darmo(nie wiem czy to"stara" czy "nowa" władza dała-nieistotne),przecież ponoc jest kiepsko z finansami miejskimi-nie rozumiem
pozdrawiam
#9 Chrząstka 2011-05-21 21:00
Krytycy pierwsi pójdą na wycieczkę do Cerkiew a wrażenia zamienią na szablonową krytykę tak dla reguły.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.