Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
ukraina

Od 3 do 9 września grupa 30 ukraińskich studentów odwiedzi Uniwersytet Europejski Viadrina we Frankfurcie nad Odrą oraz Collegium Polonicum w Słubicach. Wezmą udział w rozmaitych spotkaniach i warsztatach, na których będą uczyć się o szeroko pojętej cyfryzacji i zakładaniu startupów.

Młodzi Ukraińcy z uczelni partnerskich przyjechali nad Odrę na zaproszenie Viadriny i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM). Od czasu rozszerzenia agresji Rosji na Ukrainę, UAM regularnie zaprasza ukraińskich studentów do Poznania. Teraz po raz pierwszy program odbywa się we współpracy z Viadriną i Collegium Polonicum.

- W styczniu 2023 r. UAM rozpoczął program wspierania ukraińskich uniwersytetów dzięki wsparciu finansowemu, jakie uzyskał z ERASMUS Plus, Narodowej Agencji Wymiany Akadmickiej i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Wypracowaliśmy model tygodniowych szkoleń, na które zapraszamy – w zależności od tematu – studentów, doktorantów, pracowników naukowych i administracji – opowiada prof. dr hab. Rafał Witkowski, prorektor UAM ds. międzynarodowych. - Tym razem, z wielką radością, chcemy zorganizować takie tygodniowe warsztaty z Viadriną i Collegium Polonicum. Będzie to potwierdzenie owocnej współpracy między naszymi uczelniami, a w planach mamy dalsze wspólne projekty skierowane na pomoc Ukrainie - dodaje.

O tym jak ważne jest wsparcie dla środowiska akademickiego na Ukrainie mówi też wiceprezydentka Viadriny prof. dr Dagmara Jajeśniak-Quast. - Dla nas w Viadrinie ważne jest, aby w ramach naszej współpracy polsko-niemieckiej wyraźnie pokazać, że nie zapominamy o naszych partnerach na Ukrainie. Ponieważ wojna trwa już tak długo i czasami jest poza zasięgiem opinii publicznej, kultywowanie naszego partnerstwa z ukraińskimi uniwersytetami jest ważniejsze niż kiedykolwiek – podkreśla.

Tematem przewodnim wizyty będzie wspomniana cyfryzacja. Mówi o tym Philipp Heinicke z Centrum Przedsiębiorczości Viadriny. - Jak widzimy każdego dnia, Ukraina ma wysoce innowacyjną populację o ogromnym potencjale. Cieszymy się, że nasi ukraińscy partnerzy wybrali 30 studentek i studentów z pasją do start-upów, którzy odwiedzą nas we Frankfurcie nad Odrą i Berlinie, aby nawiązać kontakty i stawić czoła wyzwaniom naszych czasów poprzez przedsiębiorczość - zaznacza.

Podczas wizyty studenci będą pracować z wykładowcami Viadriny nad kwestiami zakładania firm i cyfryzacji. Ponadto zaplanowano wycieczki po mieście partnerskim, warsztaty międzykulturowe i kursy językowe. Podczas wycieczki do Berlina grupa odwiedzi między innymi program „Phineo Startups”, który wspiera startupy na Ukrainie i dla Ukrainy. Inne punkty programu obejmą wieczór warsztatowy ze sztuką uliczną, fotografią i karaoke oraz wizytę w European New School of Digital Studies (ENS) w Collegium Polonicum.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.