Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Rozładowywanie baterii wysokich napięć

Trudna praca z ogniwami. Rozładowywanie baterii wysokich napięć. Jak to się robi? 

Odbierasz wyczerpane baterie? A może produkujesz moduły i czasem trafiają Ci się odpady produkcyjne? Zanim oddasz je do utylizacji, cały ładunek elektryczny musi z nich zniknąć. Rozładowywanie baterii wysokich napięć jest proste - wystarczy wiedzieć, jak się do tego zabrać.

Baterie i akumulatory - dlaczego wymagają rozładowania?

Żeby je zniszczyć, najpierw trzeba pozbawić je ładunku. To obowiązek producentów baterii, firm zajmujących się logistyką (przechowywaniem i transportem), a także recyklingiem ogniw. Tylko w takim stanie nie stanowią zagrożenia. Oprócz całkowitego rozładowania, zabezpiecza się je przed ponownym naładowaniem lub odzyskaniem potencjału energetycznego (zjawisko tzw. samoczynnego wstawania baterii).

Jak przebiega rozładowanie ogniw?

Potrzebny jest do tego odpowiedni program i kontrola specjalisty. Automatyzacja pozwala wykluczyć błędy ludzkie. Nie możesz tego zrobić sam - tutaj ważna jest wiedza i doświadczenie. O pomoc w zerowaniu baterii zwróć się do odpowiedniej firmy. Takiej, która w procesie nie używa chemii ani solanki, dzięki czemu wszystkie moduły zachowują swój stan.

Rozładowywanie baterii wysokich napięć odbywa się zawsze w zakładzie klienta, niezależnie od liczby baterii i częstotliwości pracy. Firma może postawić stacjonarne urządzenia w Twojej firmie lub działać na mobilnych. W pierwszym przypadku muszą one znaleźć się z zamykanej hali, a w drugim wystarczy wydzielona część o utwardzonej powierzchni i z zadaszeniem. Za każdym razem trzeba również stworzyć specjalne miejsce dla składowania baterii na kwarantannie.

Co zyskujesz dzięki rozładowaniu baterii do końca?

Przede wszystkim zapobiegasz pożarowi, który może się rozprzestrzenić w miejscu magazynowania ogniw albo podczas transportu. Wyzerowane baterie recyklinguje się, dzięki czemu nie zatruwają środowiska. I co równie istotne - puste egzemplarze nie mogą być użytkowane, więc nie staną się częścią nielegalnych materiałów wybuchowych czy innych niebezpiecznych towarów. Oprócz tego ścieżkę każdego modułu da się zidentyfikować w każdej chwili.

Uszkodzona bateria? Sprawdź jej stan i zdecyduj, co dalej

Pozbawianie baterii ładunku to nie wszystko. Równie ważna jest kontrola modułów po wypadkach w przypadku producentów, magazynów i firm transportowych. Jeśli uważasz, że mogło dojść do naruszenia struktury, poproś o pomoc firmę, która skontroluje, czy wszystko jest w porządku.

W tym celu trzeba przepuścić ładunki elektryczne przez baterię (prąd stały i zmienny), mierząc jednocześnie ich przepływ i temperaturę. Potem ogniwo umieszcza się na kwarantannie i na koniec jeszcze raz robi pomiar. 

W ten sposób dostajesz raport, w którym znajdziesz informacje o:

  • wysokości napięcia baterii,
  • pojemności baterii,
  • temperaturze,
  • stratach energii w cyklu ładowanie/rozładowanie,
  • danych, jak te parametry wypadają na tle wzorcowych
  • końcową ocenę i zalecenia.

Takie podsumowanie pozwoli Ci podjąć dalsze, zgodne z przepisami i normami, decyzje co do użytkowania lub zniszczenia ogniw. 

Rozładowywanie baterii wysokich napięć i kontrola - zaufaj odpowiedzialnej firmie

Chcesz zachowac maksimum bezpieczeństwa podczas obu procedur? Korzystaj z usług specjalistów, którzy znają ten temat.

{artykuł  partnerski]

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.