Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Badanie drzew

Wracamy do tematu drzew w Słubicach. Dwa najbardziej okazałe dęby, które rosną na terenie naszego miasta, przeszły kolejne badania. Jeden z nich ma status pomnika przyrody. Niestety, kondycja obu drzew nie jest najlepsza.

Badaniem drzew na terenie Słubic zajmuje się Fundacja Dziupla Inicjatyw Przyrodniczych. Jej szefowa, Natalia Duer, to jedyny w powiecie certyfikowany inspektor drzew.

Tym razem na zlecenie Urzędu Miejskiego w Słubicach zorganizowała badanie dwóch słubickich dębów, do czego zaprosiła specjalistów z Wrocławia. W pierwszej kolejności zajęli się okazem rosnącym na ul. Wodnej, który ma status pomnika przyrody.

- Drzewo to było badane w zeszły roku, jednak w tym pojawiły się oznaki wskazujące na pogorszenie jego stanu. Z racji znacznych rozmiarów drzewa oraz sąsiadowania z budynkami, ruchliwymi ulicami i parkingami postanowiono o ponownym badanie – wyjaśnia N. Duer.

Na czym ono polegało? Pień drzewa został prześwietlony tomografem sonicznym na dwóch wysokościach, a korona dokładnie przejrzana przez inspektorów za pomocą technik linowych.

Drugim drzewem, którym zajęli się badacze, był dąb rosnący na polance w parku przy Alei Niepodległości. - Plan przebudowy parku obejmuje urządzenia placu zabaw w pobliżu drzewa stąd konieczność sprawdzenia jego stanu – tłumaczy N. Duer.

Podobnie jak w przypadku pierwszego dębu, pień drzewa również został prześwietlony na dwóch poziomach i dokładnie obejrzano koronę. Dodatkowo drzewo zbadano rezystografem.

Na razie nie znamy jeszcze wyników badań. Pisemna ekspertyza trafi niebawem do gminnych urzędników, którzy zadecydują o podjęciu dalszych kroków. N. Duer zapowiada, że jej fundacja zobowiązuje się do bezpłatnego wykonania wszelkich cięć w koronie, które zostaną zalecone przez specjalistów.

Poniżej zdjęcia z badań  udostępnione przez fundację.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 STEFIX 2021-10-18 16:12
Taa, burmistrz z piłą już czeka. :o Żeby nie wyszło jak z wierzbą na placu Bohaerów
#2 Dr. Sommer 2021-10-20 13:48
Najlepszy dąb pomnikowy na Wodnej, tylko że ktoś dał pozwolenie na budynek tuż na jego korzeniach i pod gałęziami.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.