Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Samorządowcy

Wracamy do tematu spotkania samorządowców z polsko-niemieckiego pogranicza i apelu jaki mieli wystosować do rządów obu krajów. Gmina Słubice udostępniła właśnie treść wypracowanego dokumentu.

Przypomnijmy, 16 czerwca w Słubicach doszło do spotkania przedstawicieli władz samorządowych i regionalnych z Polski i Niemiec. Wspólnie rozmawiali o wyzwaniach przed jakimi stanęły regiony przygraniczne w obliczu pandemii (ZOBACZ). Efektem miało być wypracowanie apelu, który następnie trafi do władz krajowych.

Gmina Słubice udostępniła dzisiaj treść dokumentu. Jego sygnatariuszami są trzy polsko-niemieckie dwumiasta (Gubin-Guben, Słubice-Frankfurt, Zgorzelec- Görlitz) oraz cztery euroregiony (Pro Europa Viadrina, Pomerania, Sprewa-Nysa-Bóbr, Neisse-Nisa-Nysa).

Adresatami są prezydenci Polski i Niemiec: Andrzej Duda i Frank-Walter Steinmeier, a także premier Mateusz Morawiecki i kanclerz Angela Merkel.

O czym mówi apel? Autorzy zwracają się do rządów, aby te w swoich przyszłych działaniach w większym stopniu uwzględniały specyfikę europejskich regionów przygranicznych. Piszą też o konieczności „optymalizacji ramowych warunków prawnych i organizacyjnych w sytuacjach kryzysowych”.

Cała treść dokumentu dostępna jest poniżej.

POBIERZ APEL

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 bajb1 2021-08-02 17:05
Lepiej późno niż później. Osobiście byłem zasmucony tym, że nasi włodarze i włodarze niemieccy w dobie kryzysu nie zrobili za wiele w tym kierunku. Moim skromnym zdaniem takie sytuacje kryzysowe pokazują czy Nasze dwumiasto to tylko dobra idea czy może coś więcej.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.