Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Straż Graniczna

Nie tylko policja zachęca do wstąpienia w swoje szeregi. Chętnych do założenia ich munduru szuka także straż graniczna. Nadodrzański Oddział Straży Granicznej planuje w tym roku przyjąć do służby 70 osób. Jak się zgłosić?

Żeby dostać się do straży granicznej, należy przejść dwa etap postępowania kwalifikacyjnego. Pierwsze składa się z: wstępnej rozmowy kwalifikacyjnej, weryfikacji danych kandydata, badań psychologicznych i badań psychofizjologicznych (z wykorzystaniem wariografu). Drugi etap to testy pisemne z wiedzy ogólnej, języka obcego, test sprawności fizycznej i rozmowa kwalifikacyjna.

Do rekrutacji przystąpić mogą obywatele polscy, którzy nie zostali skazani prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, mają min. średnie wykształcenie, uregulowany stosunek do służby wojskowej oraz są „gotowi podporządkować się dyscyplinie”.

Ile można zarobić w SG? Przyjęty do służby kandydat zostanie mianowany na stanowisko kursanta, którego zarobki to zarobki około 2600 zł netto do czasu zakończenia szkolenia. A po ukończeniu kursu na stanowisko zarobki wzrosną do ok. 3600 zł netto.

SG przygotowała specjalny film promocyjny, który ma zachęcić kandydatów do wstępowania do służby. Wylicza w nim zadania, jakimi funkcjonariusze zajmują się w codziennej pracy. Są to m.in. kontrola graniczna i legalności pobytu, rozbijanie grup przestępczych, eliminowanie nielegalnych magazynów, kontrole na międzynarodowych szlakach, likwidowanie nielegalnych fabryk, zwalczanie produkcji narkotyków, udział w misjach zagranicznych, odzyskiwanie kradzionego mienia.

A jakie „papiery” są potrzebne, aby złożyć kompletny wniosek? Wykaz niezbędnych dokumentów oraz miejsca ich składania można znaleźć na stronie: www.nadodrzanski.strazgraniczna.pl. W sprawie rekrutacji można też pisać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.