Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Budki dla jerzyków

Czy jerzyki i nietoperze zamieszkają na budynku Słubickiego Centrum Organizacji Pozarządowych? Czekają tam na nie nowe budki. Jerzyki są sprzymierzeńcami w walce z komarami, jeden taki ptak może zjeść nawet 20 tys. owadów na dobę.

Budynek Słubickiego Centrum Organizacji Pozarządowych przy ul. Piłsudskiego przechodzi właśnie termomodernizację. Gotowa jest już ściana od strony Zakładu Administracji Mieniem Komunalnym. Tam właśnie zawieszono 30 budek dla jerzyków i kilka dla nietoperzy. Miejsca wskazała Fundacja Dziupla Inicjatyw Przyrodniczych.

Dlaczego gminie zależy, żeby w budkach zamieszkały właśnie jerzyki? - Ptaki te są bardzo przydatne w walce z komarami. Jeden jerzyk w ciągu doby może zjeść nawet 20 tysięcy owadów, m.in. komarów oraz meszek – mówi burmistrz Mariusz Olejniczak.

Dodaje, że jest przeciwnikiem chemicznego odkomarzania, ponieważ opryski nie tylko są mało skuteczne, ale też stanowią zagrożenie dla wielu gatunków pożytecznych owadów. Burmistrz przytacza opinie ornitologów, którzy uważają, że problem z komarami w mieście można rozwiązać, montując na budynkach użyteczności publicznej budki dla jerzyków. Czy to rozwiązanie się sprawdzi? Przekonamy się już niebawem.

Obecnie trwa wciąż termomodernizacja frontowej ściany budynku SCOP, prace mają zakończyć się do końca maja. Wcześniej w budynku wymienione zostały grzejniki i drzwi, docieplono ściany i strop pod dachem. Całość inwestycji to koszt 590 tys. zł.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.