Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Zespół Downa

Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa przypada 21 marca.  Jest wyjątkowy, bo ustanowiony z myślą o wyjątkowych osobach. Jak co roku przypomniało o nim Stowarzyszenie po PROstu. Na pl. Bohaterów pojawiły się kolorowe skarpetki, a w internecie film, przygotowany specjalnie na tę okazję. 

Dlaczego 21 marca? Ponieważ Zespół Downa medycznie nazywany jest trisomią 21 chromosomu. Dlaczego kolorowe skarpetki? Ubranie kolorowych skarpet, najlepiej nie do pary jest wyrazem solidarności z osobami z zespołem Downa. Ma przypominać, że między nami żyją osoby, które na co dzień zmagają się z poczuciem odrębności i niedopasowania.

Stowarzyszenie po PROstu rozpoczęło obchody tego dnia już w piątek, 19 marca. Na pl. Bohaterów na sznurkach zostały zawieszone symboliczne kolorowe skarpetki. Pojawiły się również zdjęcia podopiecznych stowarzyszenia. A życzenia w ich stronę „sypały się” przez cały weekend.

- W dniu tak ważnego święta nie mogło zabraknąć "trzech groszy" od nas, terapeutów stowarzyszenia. A to wszystko dla was, nasi cudowni, niepowtarzalni, jedyni w swoim rodzaju podopieczni – napisała przy fotkach Joanna Sierżant-Rekret, prezes stowarzyszenia. Terapeuci skierowali w ich stronę wiele ciepłych słów: „Bo jesteście wyjątkowi i macie wiosnę w sercu”, „Jesteście cudowni”, „Wszystkie osoby z zespołem Downa, które znam, są: dobre, piękne, wrażliwe, wyjątkowe. Mają cudownych rodziców”.

- My, jako Stowarzyszenie po PROstu pragniemy w szczególny sposób zaznaczyć i podkreślić, że Zespół Downa to, cytując za naszym Łukaszem z filmiku, "nie choroba, a zespół cech, które sprawiają, że posiadające je osoby różnią się od innych ludzi" – tłumaczy A. Sierżant-Rekret. - Niechaj dwudziesty pierwszy chromosom w XXI wieku już nigdy nikomu nie przeszkadza – apeluje prezeska.

Stowarzyszenie wraz z podopiecznymi przygotowało film z przesłaniem – od siebie do wszystkich. Zachęcamy do obejrzenia.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 Daro33 2021-03-23 13:34
Z okazji tegoż wspaniałego dnia życzę wszystkiego najlepszego włodarzom Słubic i FFO.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.