Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Flaga

Na początku marca jeden z mieszkańców zaapelował na naszym forum do władz gminy o powstanie na pl. Sybiraków tablicy pamiątkowej poświęconej żołnierzom wyklętym. Odpowiedź burmistrza Słubic była negatywna, ale pomysł podchwycili radni powiatowi, którzy chcą, aby żołnierzom wyklętym poświęcić skwer przy ul. Konopnickiej. 

1 marca jeden z internautów zadał pytanie burmistrzowi „czy jest szansa, aby na pl. Sybiraków powstała tablica żołnierzy wyklętych”. Poprosił też o pomoc naszą redakcję, więc zapytaliśmy o tę możliwość bezpośrednio samego burmistrza Mariusza Olejniczaka (ZOBACZ). Ten przypomniał, że w 2018 roku gmina ufundowała na pl. Sybiraków pomnik, który jest hołdem złożonym wszystkim Polakom.

- Spotykamy się w tym miejscu przy różnych okazjach, wspominając daty ważne w naszej historii: wybuch i zakończenie II wojny światowej czy Dzień Sybiraka. 1 marca, w Narodowy Dzień Pamięci " Żołnierzy Wyklętych" także złożyliśmy tam kwiaty.  Moim zdaniem jeden wspólny pomnik poświęcony wszystkim bohaterom jest najlepszym rozwiązaniem – napisał w odpowiedzi na nasze pytania.

Pomysł oddania osobnego hołdu żołnierzom wyklętym podchwyciła grupa radnych powiatu słubickiego – Krystyna Skubisz, Jacek Chmurzyński, Jolanta Skręty i Andrzej Karpezo.

8 marca złożyli oni oficjalny wniosek do burmistrza o podjęcie inicjatywy uchwałodawczej, aby pamięci żołnierzom wyklętym poświęcić skwer przy ul. Konopnickiej (ZOBACZ WNIOSEK).

Chodzi o niewielki plac przy skrzyżowania z ulicami Reja i Podchorążych (ZOBACZ MAPĘ ). Jak twierdzi K. Skubisz, z taką prośbą zwrócili się do niej sami mieszkańcy, gdy upadł pomysł powstania tablicy na pl. Sybiraków.

"Pamięć o Żołnierzach Wyklętych to nasz obowiązek, jeżeli nie będziemy o nich pamiętać, to tak jakbyśmy się zastanawiali, czy jest nam potrzebna niepodległość" - czytamy we wniosku.

Radni chcą również, aby nowy Plac Żołnierzy Wyklętych stał się miejscem, gdzie 1 marca mieszkańcy Słubic będą się spotykać i obchodzić ustanowiony w 2011 roku Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Burmistrz zapowiedział, że pochyli się nad wnioskiem i będzie on procedowany. Zostanie także przedstawiony radnym gminy Słubice.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 Bogdano 2021-03-18 20:25
Mam pytanie do radnych: Krystyna Skubisz, Jacek Chmurzyński, Jolanta Skręty i Andrzej Karpezo. Czy składając 8 marca oficjalny wniosek do burmistrza o podjęcie inicjatywy uchwałodawczej, aby pamięci tzw. żołnierzom wyklętym poświęcić skwer przy ul. Konopnickiej, pomyśleliście o ofiarach cywilnych tzw. żołnierzy wyklętych? Myślę, że nie. Może to im należy się taki skwer, niż tzw. żołnierzom wyklętym. Pani K.Skubisz twierdzi, że z taką prośbą zwrócili się do niej sami mieszkańcy. Dlaczego nie powie, że byli to sympatycy PiS. Nikt o zdrowym umyśle, posiadającym wiedzę o działalności tzw. żołnierzy wyklętyxh (nie mylić z wiedzą według IPN i propagandą według PiS), nie składa takich wniosków. Ciekawy jestem, kto tym radnym pisał ten wniosek? Na pewno żaden z nich. Jest to typowe propagandowe pismo według PiS. No cóż, za dwa lata wybory. Ciekawe tylko, co dalej z tymi radnymi? Jeżeli zostaną ponownie wybrani, to nie wróży to nic dobrego dla przyszłości powiatu słubickego. A co do Pani Skubisz, to do tej pory miałem o tej Pani dobre zdanie.
#2 marek67slubice 2021-03-18 21:55
Rozumiem jeśli chodzi o ofiary to masz na myśli,żołnierzy radzieckich,funkcjonariuszy UB,konfidentów i kolaborantów...
Odsyłam do Pana Leszka Żebrowskiego który jako jeden z nielicznych bada materiały żródłowe,czyli ocalałe archiwa,polecam też Ci Panią Ewę Kurek,ale pewnie nie znasz...Nigdzie nie ma jednoznacznych dowodów na to piszesz.Były jedynie pojedyncze incydenty...Ale tak to jest jak wiedzę się czerpie z Gazety Wyborczej itp..
#3 Lechita 2021-03-19 00:42
Skwer ma być nazwany imieniem żołnierzy wyklętych, czyli m.in. Armii Krajowej. Byłby skandal, gdyby był nazwany im. tzw. Armii Ludowej, czyli żołnierze przeklęci i mordercy.
#4 Slub22 2021-03-19 10:58
Rozumie pogląd Bogdano. Moja opinia jest taka. Niech wnioskodawcy zrobią zbiórkę i z tych pieniędzy ufundują tablicę.Radni i Burmistrz nie powinni przeznaczyć ani złotówki z pieniędzy gminnych.Jeżeli to uczynią to stracą dużo w opinii mieszkańców - będę to pamiętał.Żołnierze wyklęci(inni mówią przeklęci)nie mieli prawa mordować Polaków po styczniu 1945 rok - rozwiązanie Armii Krajowe. A takich " niby bohaterów" było dużo. My w Słubicach nie szanujemy pamiątkowych tablic: przykład pierwszy z brzegu - tablica upamiętniająca Kleista ufundowana ze zbiórek w 1999 roku zerwana, zniszczona, Tablica (ul .Kościuszki)poświęcona żołnierzom słubickim zerwana niedawno( ja brałem udział w robieniu tego skwerku). PRZYKRO.
#5 marek67slubice 2021-03-19 13:43
Nie mieli prawa mordować Polaków powiadasz...hmm,a ci tzw.Polacy mieli prawo w ubeckich katowniach zrywać paznokcie,wieszać do góry nogami i wlewać do nosa amoniak,trzymać godzinami w wodzie a na koniec strzałem w tył głowy zakończyć sprawę,potem bezcześcić zwłoki tylko dlatego że nie zgodzili się rządy Ruskich i ich Polskich podwykonawców przywiezionych na Ruskich czołgach...Kolego lepiej nie wypisuj bzdur,a jak chcesz zaistnieć to najpierw poczytaj trochę....
#6 Dekameron 2021-03-19 13:49
@marek67slubice

jak zwykle w wywodach historycznych stosujesz polprawdy. Wybierasz tylko wybrane fakty historyczne do uzasadnienia swojej tezy.

Potem jak zwykle powiesz, że to był skrot myślowy.
#7 sabot 2021-03-19 15:03
Radni powiatowi-wnioskodawcy powinni wiedzieć, że wniosek składa się do rady nie do burmistrza. P. Krystyna przeszła piękną drogę od lewicy do PiS-owskiej prawicy i jak widać bardzo jest przywiązana do poprzednich włodarzy gminy, bo to nikt inny jak Łuczyński (człowiek z Mazowsza), przywlókł tę tradycję na nasze tereny. Uważam, że burmistrz kontynuator rządów poprzednika, zgodnie z obietnicą Ciszewicza, powinien przywrócić pomnik na placu Bohaterów do pierwotnego kształtu. Stawiajmy pomniki tym, którzy przysłużyli się naszemu miastu, a nie jakimś wyimaginowanym wyklętym. Oni mają tyle wspólnego z naszymi terenami, co kościół, któremu oddano ziemie na zachodzie Polski.
#8 Lechita 2021-03-19 20:49
Slub22 - Kleist to nie nasza historia, jeśli pewnej części społeczeństwa przeszkadza niepodległościowe podziemie antykomunistyczne, to co tu dyskutować o pruskim oficerze. Bandyci przeklęci to armia ludowa i UB, a plac nie będzie imieniem jednych i drugich, więc problemu nie ma. Zgadzam się, że powinno się także upamiętniać żołnierzy 1 i 2 Armii Wojska Polskiego.
#9 Bogdano 2021-03-19 21:19
do marek67slubice
Panie kolego. Czy mój komentarz przeczytałeś dokładnie? Chyba nie. W swoim komentarzu nie wspomniałem ani razu o żołnierzach polskich i radzieckich, milicjantach, funkcjonariuszach UB, konfidentach i kolaborantach. Napisałem o ofiarach cywilnych, czyli o bezbronnej ludności cywilnej.
Co do Leszka Żebrowskiego, to nie jestem jego fanem. Co innego jest badać materiały źródłowe, a co innego je interpretować i przedstawiać swoją wersję tych materiałów. Poza tym nie popieram ludzi, którzy są sympatykami Ruchu Narodowego.
Natomiast co do Ewy Kurek, czy masz na myśli osobę, która przegrała proces wytoczony przez rodzinę Władysława Siły - Nowickiego z powodu przytoczenia przez nią w książce "Zaporczycy 1943-1949" oskarżeń o jego rzekomą współpracę ze Służbą Bezpieczeństwa? Jeżeli tak, to czytałem kilka jej publikacji. Ale dobrze, że wspomniałeś o tych osobach. Przynajmniej czytelnicy tego artykułu i komentatorzy, po zapoznaniu się z życiem i twórczością literacką tych osób w Wikipedii, wyrobią sobie zdanie na temat Twojej osoby i poglądów.
W swoim komentarzu dałeś mi do zrozumienia, że swoją wiedzę czerpię z Gazety Wyborczej. Otóż mylisz się. Czerpię ją również z Do Rzeczy, Nasz Dziennik, Gazeta Polska Codziennie i innych oraz z literatury wojennej i powojennej. Do jednego z komentatorów napisałeś, że (aby zaistnieć) powinien najpierw trochę poczytać. Moim zdaniem to Ty powinieneś poczytać publikacje innych autorów, a nie tylko korzystać z twórczości Twoich idoli, czyli Leszka Żebrowskiego i Ewy Kurek.
#10 marek67slubice 2021-03-19 22:34
Widzę że naprędce doczytałeś w Wikipedii o ww.autorach.Cieszę się bardzo, ale faktycznie światopoglądowo nam do siebie daleko -Ty będziesz składał kwiaty pod innym pomnikiem a ja pod innym..Dla mnie podziemie antykomunistyczne to BOHATEROWIE, a dla Ciebie Bierut czy Jaruzelski..I tyle w temacie-Pozdrawiam.. ;-)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.