Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Wycinka drzew

Sprawa wycinki wierzb na pl. Bohaterów (ale i innych drzew na terenie Słubic) poruszyła lokalną społeczność. Od gminy Słubice otrzymaliśmy oświadczenie, które przedstawia powody i okoliczności wycięcia drzew. 

Oświadczenie zostało przygotowane w porozumieniu z Natalią Duer, Certyfikowanym Inspektorem Drzew. To właśnie ona przygotowywała wcześniej (na zlecenie gminy) inwentaryzację drzew i na jej zalecenia powołały się władze gminy, rozpoczynając wycinkę.

Okazało się jednak, że obie strony mają odmienne zdanie na temat jej przebiegu i realizacji, dlatego zdecydowały się spotkać, aby wyjaśnić wszelkie nieporozumienia. Efektem rozmów jest wspólne oświadczenie, które publikujemy poniżej.

ZOBACZ OŚWIADCZENIE

Od gminy otrzymaliśmy również odpowiedzi na nasze dodatkowe pytania, które przesłaliśmy do urzędu zaraz po wtorkowej publikacji. Znajdą one odzwierciedlenie w kolejnym artykule na temat drzew, który opublikujemy już niebawem.

Poniżej zdjęcia wyciętych w ostatnich dniach drzew (kasztanowce na pl. Przyjaźni, wierzby na pl. Bohaterów, jesiony w parku przy al. Niepodległości i dąb na Małej Moskwie).

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 damcio 2021-03-12 16:35
niewłaściwe oznaczenie ,omyłkowe usunięcie
bla bla bla
a potencjalni wyborcy wierzą w takie brednie
#2 Waldemar SL 2021-03-12 22:41
Po przeczytaniu oświadczenia sądzę , że Pani Natalia Duer postąpiła wzorcowo. Ktoś powinien odpowiedzieć za wycinkę zdrowych drzew, nie jest to pierwszy przypadek w Słubicach, bezmyślnie wycinają zdrowe drzewa lub za bardzo je przycinają powodując ich obumieranie. Może ktoś czerpie z tego zyski ?
#3 Zafiras 2021-03-13 01:49
To jest pospolite chamstwo,niszczyć wszelką przyrodę a w mieście to głupota. Osoby decyzyjne, nie lubią naszego miasta, oszpecając je poprzez wycinkę drzew w mieście. Słubiczanie,jak będą wybory samorządowe przypomnijcie sobie jak włodarze "upiększają",nasze miasto. Za jedno wycięte drzewo,powinni sądzić 5 ,a miejsca jest sporo. Nawet biorąc plan przedwojennych Słubic,sądzić tam gdzie kiedyś rosły.Drzewa w mieście,to dla nas tlen, latem cień, jesienią inny świat. Zimą zaś,szron potrafi zrobić piękną sztukę. Szanujmy zieleń.Dziękuje.
#4 ja28rek 2021-03-13 06:50
Burmistrz do dymisji !
#5 Waldemar SL 2021-03-13 10:40
Proszę sobie obejrzeć materiał !!! brak mi słów jakimi mógłbym was obrazić !!! www.tvp.info/30752507/rola-drzew-w-miescie-duzy-buk-produkuje-tyle-tlenu-co-17-tys-malych-bukow
#6 Graendail 2021-03-13 13:36
Tutaj warto też dodać, że od kilku lat wycinane są także drzewa na cmentarzu. Podobno dlatego, że niektórym mieszkańcom przeszkadzają spadające na groby liście. Jakoś się przy tym nie wspomina i nie myśli o tym, że dzięki nim cmentarz jakoś się jeszcze trzyma i nie spływa razem z rozmokniętą ziemią i grobami bliskich po swoich zboczach. O walorach estetycznych i utrzymywania znośnej temperatury w lecie i zimie, czy ochrony przed wiatrem, to już nie wspomnę. Do tego drzewa, które postanowiono (póki co) pozostawić są nieumiejętnie przycinane, co prowadzi do tego, że prędzej czy później pod wpływem wiatru się pewnie znów złamią. Ciekawe, że dopóki różni gminni "fachowcy" nie przycinali tych drzew, to jakoś nie słyszało się w Słubicach za bardzo o złamanych drzewach czy to w mieście, czy na cmentarzu... Brak profesjonalizmu w UM widoczne są także w tym temacie.
#7 maciej111 2021-03-14 11:04
W głowie się nie mieści - osobiście oglądałem niektóre ze ściętych drzew i - mimo że nie jestem fachowcem - wyglądały na zupełnie zdrowe.

Komu zależy na tym, żeby takie szkody wyrządzać mieszkańcom Słubic? Od lat obserwuję jak bezwzględnie usuwana jest zieleń z przestrzeni miasta - czyżby krążył nad nim złowrogi duch byłego ministra ochrony środowiska?

Proszę zwrócić uwagę na fakt, że akcja była przeprowadzona "z zaskoczenia" - moim zdaniem ewidentny przejaw złej woli połączony ze świadomością, iż społeczności lokalnej by się to nie spodobało (ktoś wyciągnął wnioski po akcji obrony lip przy ul. Mieszka przeprowadzonej przez 13-to letnią Helenę, w której stronę oddaję teraz głeboki ukłon). Taka metoda działania ewidentnie świadczy o braku szacunku pracownika (gminy) do swoich pracodawców (mieszkańców Słubic).

Redakcjo: temat proszę drążyć, może pozwoli to uniknąć tego typu dewastacji w przyszłości albo nawet zainicjować trend odbudowy drzewostanu na terenie miasta.

Gmino: jako mieszkańcy czekamy na naprawę wyrządzonych szkód.
#8 Daro33 2021-03-14 19:18
Jak nie wiadomo o co chodzi? To chodzi o pieniądze.
#9 maciej111 2021-03-15 11:59
Może być, że szykuje się działeczki na zlecenie jakiegoś dewelopera. Popatrzcie na pierwsze zdjęcie na to gigantyczne drzewo - przeżyłoby jeszcze niejednego burmistrza. A tam chyba właśnie znajduje się ciekwy "pusty plac w atrakcyjnym miejscu".

Zapraszam także na wirtualny spacer po osiedlu innego polskiego miasta - zwróćcie uwagę na ilość zagrażających życiu i zdrowiu niebezpiecznych roślin zwanych drzewami:

www.google.de/maps/@51.275171,22.5521684,3a,75y,325.63h,112.6t/data=!3m7!1e1!3m5!1s39zrFqcI8IgBvLhnH6c0Mg!2e0!6shttps:%2F%2Fstreetviewpixels-pa.googleapis.com%2Fv1%2Fthumbnail%3Fpanoid%3D39zrFqcI8IgBvLhnH6c0Mg%26cb_client%3Dmaps_sv.tactile.gps%26w%3D203%26h%3D100%26yaw%3D343.03015%26pitch%3D0%26thumbfov%3D100!7i13312!8i6656
#10 Daro33 2021-03-15 15:43
Horror!! Ja osobiście nie wychodził bym z domu. Masakra!
#11 sabot 2021-03-15 17:35
Czekamy na informację z urzędu miejskiego, kto i w jakimi karami został ukarany za te wycinki w drzew mieście. Jeżeli nikt nie poniesie konsekwencji, to może w końcu tymi chybionymi wycinkami drzew (ul. Jagiełły, Mieszka I, pl. Bohaterów, park przy al. Niepodległości), zainteresuje się Urząd Marszałkowski Dep. Środowiska i ukarze winnych.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.