Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Pamiętano o tym święcie również w Słubicach. Samorządowcy złożyli kwiaty pod pomnikiem na pl. Sybiraków, a wieczorem odbyła się uroczysta msza św. w kościele Ducha Świętego.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” upamiętnia żołnierzy antykomunistycznego podziemia w Polsce. Przypada 1 marca, ponieważ właśnie w ten dzień w 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, którzy byli ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami „Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją”.

Kwiaty na placu Sybiraków

Również w Słubicach władze samorządowe pamiętały o tym święcie. W południe delegacja z Urzędu Miejskiego, której przewodniczył burmistrz Mariusz Olejniczak, złożyła kwiaty pod Pomnikiem Pamięci Zesłanych na Sybir i Walczących o Wolną, Niepodległą Polskę. Kwiaty złożyły także przybyłe delegacje słubickich stowarzyszeń i instytucji.

Msza w kościele Ducha Świętego

Obchody tego dnia odbyły się również w kościele Ducha Świętego w Słubicach. Ich organizatorem był starosta Leszek Bajon. - Jesteśmy tutaj, by oddać hołd żołnierzom drugiej konspiracji. Za ich świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i krew przelaną w obronie ojczyzny - mówił L. Bajon. Towarzyszyli mu wiceprzewodniczący rady powiatu Ryszard Chustecki i członek zarządu Maciej Błoński. Gminę reprezentowali burmistrz Mariusz Olejniczak i radny Jarosław Sadowski.

Msza św. w intencji pamięci żołnierzy wyklętych była połączona ze złożeniem ziemi z mogił z "Kwatery na Łączce", znajdującej się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. To właśnie w tym miejscu spoczęły szczątki osób pomordowanych przez organy bezpieczeństwa publicznego w latach 1945–1956.

Pamiętali również w Rzepinie i Ośnie

O żołnierzach wyklętych pamiętano również w Rzepinie. Delegacja urzędników złożyła kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, który znajduje się na Placu Ratuszowym.

W sąsiednim Ośnie Lubuskim uroczystości odbyły się w kościele św. Jakuba, gdzie można było obejrzeć montaż słowno-muzyczny, przygotowany specjalnie na tę okoliczność.

---

Poniżej zdjęcia z uroczystości udostępnione przez organizatorów.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 Valhalla 2021-03-03 17:17
po pierwsze brak dystansu społecznego (4 osoby obok siebie w jednej ławce), u niektórych maseczki to dalej tylko przymusowa ozdoba, słabo!!! A przykład powinien iść z góry!!!

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.