Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Kotki

W jaki sposób gmina Słubice sprawuje opiekę nad wolno żyjącymi kotami? Czy jest szansa na to, aby w naszej gminie stanął kotomat? Zapytaliśmy o to w Urzędzie Miejskim w Słubicach.

Informacja o tym, że w Szprotawie ustawiono kotomat, czyli kontener, do którego można wrzucić karmę dla kotów, zapoczątkowała dyskusję nad opieką nad wolno żyjącymi kotami w Słubicach (ZOBACZ). 

Komentujący m.in. zarzucili włodarzom, że w Słubicach nie brakuje kotów żyjących na wolności, a „władza nie widzi tego problemu” (ZOBACZ). Dlatego postanowiliśmy dowiedzieć się, jak w gminie wygląda opieka nad tymi zwierzętami.

- Co roku opracowujemy program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy, który ma swój budżet – wyjaśnia Beata Bielecka, rzecznik Urzędu Miejskiego w Słubicach. W roku 2020 było to łącznie 40 tys. zł.

ZOBACZ PROGRAM

Co znajdziemy w dokumencie? Np. na kastrację i sterylizację wolnożyjących kotów zarezerwowano 8 tys. zł. - Mieszkańcy mogą na koszt gminy zgłosić się z takim zwierzęciem do weterynarza - tłumaczy B. Bielecka.

W budżecie są też zabezpieczone środki na zakup karmy, razem 4 tys. zł. O dofinansowanie może starać się każdy społeczny opiekun bezdomnego kota (jest wpisywany na urzędową listę). - Z puli pieniędzy, które przeznaczyliśmy na ten cel, w ubiegłym roku wykorzystano 1295 zł – wylicza rzecznik.

A co z pomieszczeniem, w którym mogłyby być przetrzymywane zwierzęta, np. koty po sterylizacji? O udostępnienie takiego lokalu, jeszcze pod koniec zeszłego roku, zwróciło się do gminy Słubickie Stowarzyszenie na Rzecz Zwierząt „Szarik”.

Sprawa jest w toku. - Przekazaliśmy ją Zakładowi Administrowania Mieniem Komunalnym, który sprawdzi możliwości gminy w tym zakresie – przekazała naszej redakcji B. Bielecka.

Rzeczniczkę zapytaliśmy także o kotomat. Czy jest szansa na to, żeby taki kontener stanął także w Słubicach? – Zastanawiamy się nad tym. Decyzja jeszcze nie zapadła – mówi B. Bielecka.

A jak będzie wyglądać program opieki nad zwierzętami bezdomnymi w 2021 roku? Do tematu wrócimy, gdy radni uchwalą ten dokument. Najprawdopodobniej będzie to w lutym lub marcu br.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.