Kliknij przycisk i otwórz MENU >>

Wracamy do tematu lockdownu w Niemczech, o którym informowaliśmy w poprzednim tygodniu. Rządy poszczególnych krajów związkowych rozpoczęły wydawanie stosownych rozporządzeń.  Nowe przepisy obowiązują już w Berlinie, wciąż nie uchwaliła ich jeszcze Brandenburgia.

Berlin

Od 11 stycznia do co najmniej 31 stycznia obowiązuje zmienione rozporządzenie w sprawie ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa Sars-CoV-2.  Wprowadzone zmiany NIE DOTYCZĄ jednak zasad wjazdu do Berlina z obszaru ryzyka (czyli także z Polski). Oznacza to, że wszystko będzie tak, jak do tej pory.

Najważniejsza informacja z punktu widzenia pracowników z Polski to brak konieczności wykonywania testów i odbywania kwarantanny. Poniżej najważniejsze zasady.

  • Nie ma możliwości przyjazdu do Berlina i wyjazdu z Berlina do Polski w ramach małego ruchu granicznego do 24 h.
  • Odwiedziny rodziny pierwszego i drugiego stopnia do 72 h w Berlinie i w Polsce nadal są zwolnione z kwarantanny i testu.
  • Pracownicy przygraniczni (regularnie, codziennie albo co najmniej raz w tygodniu wracający do Polski) nadal są zwolnieni z kwarantanny i testu.
  • Pozostałe zwolnienia z kwarantanny i testów również pozostają bez zmian.
  • Berlin nie wprowadził obowiązku dwóch testów dla pracowników przygranicznych.

Tekst aktualnego rozporządzenia berlińskiego w języku polskim dostępny jest TUTAJ.

Brandenburgia

W tym kraju związkowym na razie nie wprowadzono żadnych nowych przepisów, więc na chwilę obecną wszystko odbywa się na dotychczasowych zasadach – pracownicy transgraniczni nie muszą odbywać kwarantanny i przechodzić testów.

Jak informuje Słubicko-Frankfurckie Centrum Kooperacji, najprawdopodobniej dzisiaj lub jutro odbędzie się dyskusja nad treścią rozporządzenia, które poznamy w przeciągu kilku dni. Wtedy dopiero okaże się, czy i jakie przepisy obejmą osoby mieszkające i pracujące w Brandenburgii.

Więcej informacji

Informacji o obostrzeniach obowiązujących w Brandenburgii oraz w sprawie ruchu granicznego udzielają w języku polskim pracownicy Słubicko-Frankfurckiego Centrum Kooperacji.

  • tel. +49 335 552 1239
  • e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Infolinia jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 9-16.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.