Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Segregacja śmieci

Segregujecie swoje śmieci? Od 1 stycznia 2021 będzie to obowiązkowe! Jest to konsekwencją nowych, ustawowych regulacji. Gminy w całej Polsce przyjmują odpowiednie uchwały, nie inaczej jest w Słubicach. Segregacja będzie również tematem przyszłorocznej kampanii ekologicznej, zleconej przez Urząd Miejski. 

Czekają nas ważne zmiany, zapowiadane już od dawna. W lipcu 2019 roku polski sejm uchwalił nowelizację o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Ustawa ta wprowadza m. in. obowiązkową segregację odpadów. Nowe regulacje wejdą w życie 1 stycznia 2021 roku. Dotyczą one wszystkich właścicieli nieruchomości. Nie będzie można już nie segregować odpadów.

Mało tego, za niesegregowanie będzie kara: niemal dwa razy wyższa opłata za „śmieci”. Gmina Słubice podczas sesji rady miejskiej 29 października przyjęła uchwały, regulujące zasady gospodarowanie odpadami komunalnymi w 2021 roku (część z nich została nieznacznie poprawiona podczas kolejnej sesji 26 listopada).

---

Jakie będą opłaty? Radni ustalili miesięczną stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na 49 zł od gospodarstwa domowego. Jeśli właściciel nie wypełni obowiązku zbierania śmieci w sposób selektywny, opłata wzrośnie do 98 zł.

ZOBACZ UCHWAŁĘ

O tym, jak segregować odpady, mówi regulamin, również uchwalony przez radnych.

ZOBACZ REGULAMIN

Sposób odbierania poszczególnych frakcji z odpadami został opisany w osobnej uchwale.

ZOBACZ UCHWAŁĘ

---

Segregacja odpadów będzie również tematem kolejnej kampanii ekologicznej, którą na zlecenie gminy Słubice będzie prowadzić telewizja HTS Słubice.

Segregujecie? Wiecie jak? Tego, co i gdzie wrzucać, dowiedzieć się można np. z tej strony: www.segregacja-smieci.pl.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 brek 2020-11-29 12:53
UM trochę późno sie bierze za problem Wpierw należny stworzyć infrastrukturę i umożliwić segregację. W przypadku, gdy spółdzielnie posiadają własne grunty, na których mogą postawić ogrodzenia na pojemniki, takich możliwości nie mają wspólnoty. Jak znam życie UM będzie egzekwować z dnia na dzień bez partycypowania w problem.
#2 marcin 2020-11-29 13:34
Ceny skandalicznie wysokie dla gospodarstw jednoosobowych.
Rada miejska w ogóle nie wzięła pod uwagę osób samotnych, żyjących z minimalnych emerytur, czy pensji.
Niektórzy więcej zapłacą za śmieci, niż za jedzenie, kupione w tych opakowaniach, które wyrzucą do kosza.
Wstyd.
Macie swoich włodarzy, jakich sobie wybraliście.
#3 Dr. Sommer 2020-11-29 18:28
Urzędnicy wyczuli, że na śmieciach można dużą kasę zbić. Potem jeszcze wprowadzą kary, jak papierek będzie na butelce itp. Powstanie nowy zawód - detektyw śmieciowy. Niemcy już wszystko przerabiają.
#4 sabot 2020-11-29 19:51
Cena za śmieci wzrośnie 2, a nawet 4 krotnie. Jak pisze Marcin podwyżki najbardziej dotkną emerytów i osoby samotne, czyli najbiedniejszych. Może radni, którzy zagłosowali za takimi opłatami wytłumaczą emerytom, dlaczego ich emerytura wzrośnie o ok. 3 %, a oplaty za śmieci o 100, czy 200 %, natomiast podatek od nieruchomosci ok.12%. Dlaczego jego śmieci będą kosztować tyle co rodziny 3, 4, 5 i więcej osobowe. Ta uchwała to jakaś niedorzeczność i świadczy o "tę**cie" pomysłodawców. Może zanim gmina wyskoczy z takimi podwyżkami, wcześniej pokaże mieszkańcom, jakie są przychody, a jakie koszty wywozu śmieci. A poza tym, czy nasza władza ma informację, że w przyszłym roku nie będzie już pandemii i dlatego dociska mieszkańców podatkami. Może podwyżka wynagrodzeń urzędnikom zmusza burmistrza do takich podwyżek. Urząd zachowuje się jakby żył pod szklaną bańką, co tam, że szleje koronawirus i odbiera mieszkańcom i przedsiębiorcom pracę.
#5 ania75slubice 2020-11-29 20:50
Nowe stawki są po prostu absurdalne.
#6 Grzegorz959 2020-11-30 08:54
Jedyne co ci ludzie umieją to podwyższać podatki.
W mieście jak syf był tak dalej jest.
Do publicznej wiadomości władze powinny podać jakie są uposażenia włącznie z nagrodami w spółkach słubickich - PUK , ZUWŚ itd.
#7 ja28rek 2020-11-30 12:12
A co z zabudową wielorodzinną? Ustawa nic nie mówi o tym!
#8 marina55 2020-11-30 12:30
Dlaczego mam placic jako osoba samotna 49 zl żyjąc z emerytury?Stawki absurdalne nie adekwatne za wykonanie usługi.Napewno jako 1 osoba nie mam tylu smieci co gospodarstwa ktore maja wiecej osob.Poszliscie po bandzie dając tak wysokie stawki za wywoz śmieci.Nie myslicie wcale .Nie znalazl sie nikt kto by sie sprzeciwil takimi stawkom.Szczególnie dla samotnych osób.Tak dbacie o seniorów,Ze solicie podatki na równi ze wszystkimi.Osoby zyjace samotnie w 1- osobowym gospodarstwie maja płaci 49 zł.Skandal!!!Nie zgadzam sie na takie absurdalne podejscie do wywozu smieci i tych kosmicznych cen za usługę jednakowa dla wszystkich!!!
#9 brek 2020-12-01 12:37
Jeżeli nie będzie zróżnicowania opłat, to uchwała jest do zaskarżenia, poczytajcie wyroki WSA w podobnych sytuacjach . Zresztą czego się można było spodziewać po takim zarządzie rady.
#10 brek 2020-12-01 12:40
@ja28rek, moim zdaniem uchwała to bubel amatorów. Jeśli nie ma mowy o zabudowie wielorodzinnej to każde gospodarstwo składa odrębnie deklarację.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.