Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Narodowy Święto Niepodległości

To było inne niż zawsze Narodowe Święto Niepodległości, wszystko z powodu pandemicznych obostrzeń. Głównym punktem obchodów była uroczysta msza św. w intencji ojczyzny, a na zakończenie odbył się koncert zespołu Arte Con Brio.

Koronawirus ograniczył frekwencję

Tym razem gospodarzem wydarzenia była parafia pw. Ducha Świętego. W mszy św. odprawionej przez ks. proboszcza Henryka Wojnara wzięli udział przedstawiciele lokalnych władz i instytucji oraz mieszkańcy. Ich liczba nie była jednak duża - ze względu na ograniczenia związane z pandemią w kościele mogło pojawić się maksymalnie 88 osób.

Wśród gości byli m.in. burmistrz Słubic Mariusz Olejniczak i szef Rady Miejskiej Grzegorz Cholewczyński. Powiat reprezentował wiceprzewodniczący Rady Powiatu Ryszard Chustecki. Starosta Leszek Bajon był nieobecny z powodu kwarantanny.

Na uroczystość przybyli także przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń, w tym Sybiracy i miłośnicy ziemi słubickiej. Nie mogło zabraknąć pocztów sztandarowych: powiatu, gminy i wspomnianych Sybiraków.

Wdzięczni za niepodległość

W kazaniu ks. Wojnar przypomniał, dlaczego odprawiana właśnie msza ma szczególne znaczenie. - To dzień dziękczynienia za ten długi łańcuch istnień, które na przestrzeni wieków zostały połączone jedną myślą: żeby Polska była Polską. Dziękczynienia za to, że mamy dar niepodległości – podkreślił proboszcz.

Zaznaczył, że w 2020 roku to dziedzictwo, które ma na imię Polska, jest w naszych rękach. Jakich? – Rękach zatrwożonych z powodu pandemii, rękach, które poszukują możliwości nowych leków, przychodzących z właściwą pomocą dla schorowanych. Wszyscy pragniemy wolności od pandemii, zdrowia, szczęścia, pomyślności – mówił do zgromadzonych.

Burmistrz apeluje: odrzućmy podziały

Po mszy głos zabrał M. Olejniczak. Przypomniał nazwiska najważniejszych postaci historycznych, które przyczyniły się do tego, że Polska po 102 latach powróciła na polityczną mapę Europy i świata. – Powinni być dla nas wzorem nie tylko patriotyzmu, ale także politycznej mądrości. Mimo że reprezentowali rożne środowiska polityczne. Potrafili porzucić spory i zjednoczyć się w imię dobra Polski – podkreślił burmistrz.

M. Olejniczak wypowiedział się także na temat przyszłości naszej ojczyzny. - To, w jakiej Polsce będziemy żyć, zależy od nas samych, od tego, czy będziemy w stanie pokonać podziały, pogodzić różne światopoglądy, czy będziemy szanować tych, którzy mają inne zdanie – zaznaczył burmistrz.

Modlitwa i koncert

Nieodzowną częścią uroczystości patriotycznych jest zawsze apel poległych. Tym razem poprowadził go major Straży Granicznej Dariusz Drączkowski. Po nim delegacje zebranych złożyły kwiaty pod pamiątkowymi tablicami.

Kolejnym punktem obchodów był koncert zespołu „Arte Con Brio”. Artyści zaprezentowali program składający się z utworów religijnych i patriotycznych m.in. „Przybyli ułani pod okienko”, „Pierwsza kadrowa” czy „Ave Maria”.

Relacja z uroczystości

Na uroczystości był obecny również nasz reporter. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji oraz fragmentów koncertu.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.