Kliknij przycisk i otwórz MENU >>

9 listopada wejdzie w życie nowe rozporządzenie dotyczące osób wjeżdżających do Brandenburgii z obszarów podwyższonego ryzyka zachorowania na Covid-19. Większość dotychczasowych zapisów zostanie utrzymana, ale będą też zmiany.

Nowe rozporządzenie będzie obowiązywać co najmniej do 15 grudnia 2020. Będzie dotyczyć osób przyjeżdżających z Polski tak długo, jak długo Polska będzie znajdować się na liście obszarów podwyższonego ryzyka. Przypomnijmy, polska znajduje się na liście tych obszarów od 24 października.

Dla pracowników przygranicznych, uczniów, studentów itd. zostaną utrzymane dotychczasowe zwolnienia z kwarantanny. Nadal będzie obowiązywać regulacja pozwalająca na krótkoterminowe wjazdy do Brandenburgii (24 h w celach prywatnych i 72 h w związku z odwiedzinami najbliższych) i wyjazdy z Brandenburgii.

Pojawią się nowe zwolnienia z kwarantanny. Zwolnione z obowiązku kwarantanny będą na przykład osoby wjeżdżające do Niemiec w celu wykonania pilnych zabiegów medycznych albo w celu sprawowania opieki nad osobami wymagającymi pomocy.

Nie jest jeszcze do końca jasne, czy osoby te będą musiały poddać się testowaniu w chwili wjazdu do Niemiec albo posiadać test z Polski wykonany nie później niż dwa dni przed wjazdem (z wynikiem opisanym w j. niemieckim, angielskim lub francuskim). 

Kwarantanna zostanie skrócona do 10 dni. Wcześniejsze zwolnienie z kwarantanny będzie możliwe pod warunkiem przedstawienia negatywnego wynik testu, przeprowadzonego najwcześniej pięć dni po wjeździe do Niemiec.

Wprowadzony zostanie także system elektronicznej rejestracji wjazdów do Niemiec (www.einreiseanmeldung.de) a wydruk lub elektroniczny zapis rejestracji w systemie (np. na telefonie), należy mieć cały czas ze sobą. Ma on służyć efektywnej kontroli wykonywania obowiązku kwarantanny.

Powyższe regulacje nie dotyczą Berlina. O zmianie sytuacji w Berlinie będziemy informować, gdy dowiemy się o zmianie obowiązującego tam rozporządzenia.

Dalszych informacji – również w języku polskim – udzielają pracownicy Słubicko-Frankfurckiego Centrum Kooperacji pod numerami infolinii Urzędu Miasta we Frankfurcie nad Odrą: +49 335 552 1234 oraz pod adresem mailowym: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.