Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Granica w Słubicach

Dziś Instytut Roberta Kocha podjął decyzją o uznaniu całej Polski obszarem zwiększonego ryzyka zachorowania na COVID-19. Od Słubicko-Frankfurckiego Centrum Kooperacji otrzymaliśmy informację, kogo będzie dotyczyć obowiązkowa kwarantanna, a kto może być z niej zwolniony.

Poniżej pełna treść opracowania.

---

Z dniem 24 października od godz. 0.00 cała Polska będzie według Instytutu Roberta Kocha obszarem zwiększonego ryzyka zachorowania na COVID-19.

BRANDENBURGIA

Z uwagi na powyższe osoby wjeżdżające z Polski do Brandenburgii muszą zgłosić swój adres pobytu do miejscowego urzędu zdrowia (Gesundheitsamt), a następnie:

  • odbyć 14-dniową kwarantannę;

albo

  • przedstawić zaświadczenie lekarskie wraz z aktualnymi wynikami badań laboratoryjnych w języku niemieckim lub angielskim, potwierdzające, że osoby te nie mają oznak świadczących o występowaniu zakażenia koronawirusem SARS-CoV 2.

Powyższe oznacza, że każdy, kto po 24 października po godz. 0.00 wjedzie do Brandenburgii z Polski, będzie musiał odbyć kwarantannę lub przedłożyć wynik testu. Nie ma znaczenia, czy osoba przebywała w Polsce przez dzień, tydzień czy godzinę.

Według rozporządzenia obowiązującego w Brandenburgii, kwarantanna nie dotyczy osób, które:

  • wjeżdżają do Brandenburgii w celach zawodowych codziennie lub na okres do pięciu dni z powodów absolutnie koniecznych i nie dających się odsunąć w czasie;
  • wjeżdżają do Brandenburgii w celach związanych z edukacją, kształceniem, dokształcaniem i doskonaleniem zawodowym;
  • podróżują przez Brandeburgię w ramach tranzytu;
  • zajmują się zawodowo przewozem osób, rzeczy, towarów, poczty;
  • są dyplomatami, przedstawicielami rządu i parlamentu, pracownikami medycznymi.

Zatem przekraczać granicę będą mogli pracownicy przygraniczni zatrudnieni w Brandenburgii lub Polsce mieszkający po drugiej stronie granicy. Podobnie obowiązek kwarantanny nie będzie dotyczył uczniów i studentów, uczących się po jednej a mieszkających po drugiej stronie.

Regulacje o kwarantannie będą dotyczyć wszystkich, którzy chcą przekroczyć granicę w celach prywatnych. A zatem każdy przyjeżdżający do Polski na zakupy, w prywatne odwiedziny będzie w Brandenburgii musiał odbyć kwarantannę lub zrobić test zwalniający z kwarantanny.

Sytuacja powyższa będzie obowiązywać dopóty, dopóki Polska nie zostanie skreślona z listy obszarów zwiększonego ryzyka zachorowania na COVID-19 albo z momentem uchylenia rozporządzenia. Na razie rozporządzenie w Brandenburgi obowiązuje do 8 listopada 2020 r.

Za nieprzestrzeganie przepisu grozi kara do 25 tys. euro.

Link do rozporządzenia

Uwaga! Regulacje powyższe dotyczą tylko Brandenburgii. Dla każdego landu należy sprawdzać przepisy.

BERLIN i inne landy

Na chwile obecną Berlin nie posiada regulacji zwalniającej pracowników przygranicznych z obowiązku kwarantanny. Z obowiązku odbycia kwarantanny zwalnia zaświadczenie lekarskie wraz z aktualnymi wynikami badań laboratoryjnych w języku niemieckim lub angielskim, potwierdzające, że osoby te nie mają oznak świadczących o występowaniu zakażenia koronawirusem SARS-CoV 2.

Link do rozporządzenia (w j. polskim)

Sytuacja w Berlinie jest dynamiczna i może się jeszcze zmienić. 23 października ma zostać opublikowane nowe rozporządzenie, które wejdzie w życie dzień później. W nim mają znaleźć się kolejne regulacje.

---

Sytuację będziemy śledzić na bieżąco i przekazywać aktualne informacje.

Potwierdzenie wszystkich powyższych informacji można znaleźć na oficjalnej stronie rządu landu Brandenburgii - KLIKNIJ.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 dymek86 2020-10-22 13:49
Szanowna redakcjo

Nie siejcie paniki. Link który podajecie jest rozporządzeniem z dnia 12 lipca 2029 roku więc jest już nieaktualna. Mieszkam w Belrandenburgii i dzwoniłem na infolinię i powiedziano mi że dziś wieczorem lub jutro rano będą informacje o zasadach dla osób z Brandenburgii.
#2 dymek86 2020-10-22 13:57
Korekta. Rozporządzenie jest z dnia 12 czerwca a wersja polska z 6 października więc nie są to informacje aktualne.
#3 Redakcja Słubice24.pl 2020-10-22 14:05
@dymek86

Powyższa informacja jest to oficjalny komunikat, który otrzymaliśmy ze Słubicko-Frankfurckiego Centrum Kooperacji, które zajmuje się koordynacją współpracy na naszym pograniczu. Przygotowywał ją prawnik centrum.

O powyższych zmianach piszą wszelkie możliwe media ogólnokrajowe: - polskie i niemieckie. Również media regionalne, zajmujące się tematyką polsko-niemiecką.

A z datą, która podałeś chyba coś nie tak jest.
12 lipca 2029?? Chyba 12 czerwca 2020, ale zwróć uwagę, że ze zmianami 7 października 2020, a zatem jest to najnowsza dostępna oficjalnie wersja rozporządzenia obowiązującego w Brandenburgii.

Te przepisy obowiązywały wcześniej, ale dopiero dzisiaj Instytut Roberta Kocha podał decyzję odnośnie uznania całej Polski za obszar zagrożenia (wcześniej to było kilka województw) - pisaliśmy o tym dzisiaj rano: www.slubice24.pl/wiadomosci/aktualnosci/16590-niemcy-uznaja-polske-za-kraj-ryzyka-zakazenia-covid-19.

I na tej podstawie każdy land (w tym Brandenburgia) może uchwalić kolejne aktualizacje i dalsze wytyczne (co zapewne usłyszałeś na infolinii).

O zmianach, jeżeli zostaną oficjalnie opublikowane, będziemy informować, jak tylko zostaną opublikowane.

W Berlinie, jak piszemy powyżej, sytuacja zmieni się w nocy z 23 na 24 października. Oficjalny tekst przepisów zostanie opublikowany jutro.

Do wszystkich publikowanych komunikatów w tej tematyce przykładamy maksimum uwagi i konsultujemy je z ekspertami, którzy zajmują się tym zawodowo. Wszystko po to, aby były maksymalnie rzetelne.
#4 Wiesław 2020-10-22 14:28
To i ja dopytam.

A co z opiekunami takich uczniów? Wnuczkę zawożę do Niemiec do szkoły. Muszę mieć papier?
#5 Dekameron 2020-10-22 14:30
Wszystko dobrze opisane przez redakcje.

@Wieslaw
Wydaje mi sie, ze w Brandenburgii podlegasz pod punkt 1:

"wjeżdżają do Brandenburgii w celach zawodowych codziennie lub na okres do pięciu dni z powodów absolutnie koniecznych i nie dających się odsunąć w czasie"
#6 Dekameron 2020-10-22 14:32
@ Wieslaw

Skseruj sobie legitymacje szkolna wnuczki. Mysle, ze wystarczy.
#7 Redakcja Słubice24.pl 2020-10-22 14:36
Do komentarza użytkownika jkn51 (przypadkowo go usunęliśmy z listy przy dodawaniu poniższej odpowiedzi).

jkn51:
"przedstawić zaświadczenie lekarskie wraz z aktualnymi wynikami badań laboratoryjnych" , co to znaczy ? jakieś zaświadczenie lekarskie oraz pisemny wynik badań czy tylko pisemny wynik badań czyli testu / w j.niemieckim lub angielskim oczywiście /. Bo z komunikatu ambasady Polski w Berlinie wynika , że wynik testu / pisemny rzecz jasna /. Więc ?


ODPOWIEDŹ od autora opracowania:

Dokładnie przepis dotyczący testu brzmi tak:

"Zaświadczenie lekarskie wraz z aktualnymi wynikami badań laboratoryjnych w języku niemieckim lub angielskim, potwierdzające, że osoby te nie mają oznak świadczących o występowaniu zakażenia koronawirusem SARS-CoV 2. Podstawą zaświadczenia lekarskiego, o którym mowa w powyższym zdaniu pierwszym, musi być badanie na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 wykonywane metodami biologii molekularnej przeprowadzone w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie z listy opublikowanej przez Instytut Roberta Kocha; jeżeli badanie zostało przeprowadzone przed wjazdem do Republiki Federalnej Niemiec, to musiało się odbyć maksymalnie 48 godzin przed wjazdem do Republiki Federalnej Niemiec. Zaświadczenie lekarskie, o którym mowa w zdaniach pierwszym i drugim, musi zostać przedłożone właściwemu organowi ds. zdrowia publicznego na jego żądanie niezwłocznie, najpóźniej jednak po upływie 72 godzin, i musi być przechowywane przez co najmniej 14 dni od daty wjazdu."
 
#8 Redakcja Słubice24.pl 2020-10-22 14:44
@Wiesław

ODPOWIEDŹ od autora opracowania:

Według stanu na dziś pan Wiesław musiałby mieć albo test albo odbyć kwarantannę. Poczekajmy do jutra, może przepisy się zmienią. Czekamy na dalsze info z min. zdrowia BBG.
#9 KONRAD1988 2020-10-22 14:51
Mam pytanko.
Jakie zasady będą obowiązywały pracowników polskiej firmy, którzy jeżdżą codziennie pracować do Niemiec ( konkretnie na montaże )?
Pozdrawiam i z góry dziękuje za odpowiedź
#10 Inga123 2020-10-22 14:52
Witam, a czy na granicy w Słubicach będą punkty kontrolne? Jak zamierzają egzekwować te przepisy? Pozdrawiam
#11 Redakcja Słubice24.pl 2020-10-22 14:53
@KONRAD1988

Jest to wyjaśnione w artykule.

"Według rozporządzenia obowiązującego w Brandenburgii, kwarantanna nie dotyczy osób, które wjeżdżają do Brandenburgii w celach zawodowych codziennie lub na okres do pięciu dni z powodów absolutnie koniecznych i nie dających się odsunąć w czasie."
#12 Redakcja Słubice24.pl 2020-10-22 14:57
@Inga23

Co do punktów kontrolnych - tego na razie nie wiadomo, ale od dawna na moście granicznych w Słubicach w różnych godzinach stoją niemieckie służby i dokonują wyrywkowych kontroli. Więc tu może być podobnie. Podobnie jak to było wiosną, kontrole będą także prowadzone na terenie Niemiec.
#13 Dekameron 2020-10-22 14:57
@Inga 123

Kontrole graniczne nie sa przyracane, wiec zadnych punktow kontrolnych na granicy nie bedzie.
Bedzie to sie odbywac zapewne na zasadzie przygranicznej kontroli policyjnej.
#14 Wiesław 2020-10-22 15:24
Dziękuję wam za odpowiedż. Może na dniach więcej się wyjaśni.
#15 1985sierpien 2020-10-22 16:15
Witam
Mieszkam w FFO a pracuje w Polsce.. Jakie dokumenty są potrzebne przy kontroli?
#16 Redakcja Słubice24.pl 2020-10-22 18:51
Potwierdzenie wszystkich powyższych informacji można znaleźć na oficjalnej stronie rządu landu Brandenburgii.

msgiv.brandenburg.de/msgiv/de/presse/pressemitteilungen/detail/~22-10-2020-corona-risikogebiet-polen
#17 cinek88 2020-10-22 19:37
www.rbb24.de/studiofrankfurt/panorama/coronavirus/beitraege_neu/2020/10/polen-risikogebiet-coronavirus-pendler-urlauber.html

NIE MA CO ZAKLINAĆ RZECZYWISTOŚCI. NIEMIECKA REGIONALNA STACJA RBB RUNDFUNK BERLIN BRANDENBURG, PODALI ŻE NAWET KRÓTKI POBYT W POLSCE CZYLI NP. ZAKUPY POWODUJE ŻE KAŻDA OSOBA KTÓRA OD SOBOTY WJEŻDŻA DO NIEMIEC Z POLSKI MUSI PODDAĆ SIE KWARANTANNE LUB ZROBIĆ TEST NA KORONAWIRUSA.

OZNACZA TO CIĘŻKIE CZASY DLA POLSKIEGO PRZYGRANICZNEGO HANDLU.

CYTUJĘ:
Einkaufsfahrten nach Polen nicht mehr möglich.

Für alle anderen greift die Quarantänepflicht. Das Brandenburger Gesundheitsministerium wies am Donnerstag darauf hin, dass alle Personen, die aus einem ausländischen Corona-Risikogebiet nach Brandenburg einreisen, grundsätzlich verpflichtet sind, sich unverzüglich nach ihrer Einreise für einen Zeitraum von 14 Tagen in häusliche Quarantäne zu begeben.

Dies betrifft sowohl Menschen, die sich im Rahmen einer mehrtägigen Reise in Polen aufhalten als auch Tagestouristen, die etwa zum Tanken oder Einkaufen nach Polen gefahren sind.
#18 Krispll 2020-10-22 21:51
Witam co z ludźmi pracującymi zawodowo w Niemczech na gewerbe
#19 cinek88 2020-10-23 10:31
JAK ZNAM ŻYCIE NA GRANICY NIE BĘDZIE ŻADNYCH KONTROLI I LUDZIE DALEJ BĘDĄ PRZEKRACZALI GRANICE NIE ZGŁASZAJĄC TEGO W NIEMIECKIM GESUNDHEITSAMT NIE PODDAJĄC SIĘ KWARANTANNIE LUB TESTOWI NA KORONAWIRUSA ALE WSZYSTKO ZAWSZE DO CZASU AŻ PIERWSZEMU NIESZCZĘŚNIKOWI DOWALĄ KARĘ 25 000 EURO.
#20 PATRYCHA 2020-10-26 16:56
A co w sytuacji kiedy jadę na drugi koniec Niemiec, i nie przez Brandenburgie? Jak pojadę sobie przez Szczecin albo dołem od strony Czech, skąd wziąć informacje czy muszę mieć jakieś wyniki czy inne zaświadczenia?

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.