Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Protest

Dziś w całym kraju rozpoczęła się akcja protestacyjna rolników, którzy nie zgadzają się z zapisami tzw. "piątki dla zwierząt".  Rolnicze blokady z udziałem traktorów pojawiły się także na ziemi lubuskiej, m.in. na obwodnicy Ośna Lubuskiego.

Protest na obwodnicy odbył się przed południem, w godz. 10-12. W akcji brali udział rolnicy z terenu powiatu słubickiego i okolic.  Były utrudnienia w ruchu, ale obwodnica nie została całkowicie zablokowana. Rolnicze pojazdy jeździły między rondami, a grupa piesza z biało-czerwonymi flagami poruszała się wahadłowo po pasach. Aby usprawnić ruch policja zorganizowała objazdy.

Dziś naszym celem było tylko pokazanie się, zasygnalizowanie problemu - powiedziała naszej redakcji Beata Wieczorek, rolniczka ze Smogór, koordynatorka dzisiejszego protestu w Ośnie Lubuskim. Wg jej szacunków, wzięło w nim udział około 100 osób i 25 pojazdów rolniczych, przede wszystkim ciągników.

Jak zapowiadają organizatorzy protestu, to dopiero początek akcji. - Będą kolejne protesty. Niestety nie mamy wyjścia. Nikt z nami nie chciał rozmawiać. Zapomniano o nas jako o ludziach. Chcemy, aby zostawić naszą wieś w spokoju – mówi B. Wieczorek.

Z tego co udało nam się ustalić, niewykluczone, że protestujący rolnicy pojawią się także w Słubicach. Na razie nie wiadomo jeszcze kiedy i w którym dokładnie miejscu. – Sytuacja jest dynamiczna, organizujemy się spontanicznie – podkreśla nasza rozmówczyni.

O tło protestów zapytaliśmy Monikę Przeworską, dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej. To właśnie ta instytucja stoi za organizacją protestów w skali całego kraju. – Domagamy się odwrócenia kontrowersyjnych zapisów ustawy, która teraz jest rozpatrywana w senacie. Chodzi przede wszystkim o zakaz hodowli zwierząt na futra, ubój rytualny, czy możliwość wejścia na teren gospodarstwa przez organizacje antyhodowlane – wyjaśnia.

Jak podkreśla M. Przeworska, rolnicy biorący udział w protestach nie zgadzają się na przedmiotowe traktowanie. – Obawiamy się, że za rezygnacją jednego działu produkcji rolniczej, mogą pójść kolejne. Dlatego zjednoczyliśmy wiele różnych organizacji rolniczych i będziemy wspólnie walczyć o swoje prawa – podsumowuje.

Poniżej fotki z protestu na obwodnicy, przesłane przez naszych czytelników.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.