Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
7 czerwca w bibliotece słubickiej i bibliotece frankfurckiej odbyło się uroczyste otwarcie Mediateki Słubfurckiej. Pomysłodawcą  całego przedsięwzięcia jest artysta Michael Kurzwelly, założyciel stowarzyszenia Słubfurt.

Mediateka składa się z 2 części, jedna jest w bibliotece słubickiej a druga we frankfurckiej. Pod koniec roku obie zostaną połączone w jedną całość, a następnie cała mediateka powędruje do Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zielonej Górze. Kolejnym etapem będzie wędrówka mediateki po innych bibliotekach i instytucjach na obszarze całego pogranicza.

01
Mediateka Słubfurcka to miejsce, w którym będą zbierane i udzielane informacje i pytania na temat tożsamości, granicy, życia na pograniczu, żywej historii pogranicza jak i samej wizji rozwoju. Każdy mieszkaniec Słubfurtu będzie mógł wziąć czynny udział w Mediatece ofiarowując jej swoje dary. Mogą to być np. stare radia, widokówki, książki czy płyty, ale przede wszystkim przedmioty, które dla pojedynczych mieszkańców obu miast wiążą się z przeżyciami czy wspomnieniami.
.
02
Eksponaty te będzie można wypożyczać w obu bibliotekach, a trójjęzyczny system katalogowania OPAC pozwoli śledzić poprzez Internet zbiory Mediateki. W projekcie Mediateki biorą udział studenci Uniwersytetu Europejskiego Viadrina w ramach seminarium Kulturoznawstwa na temat Słubfurtu.

04
To za ich pomocą będzie można wypożyczać zbiory Mediateki w obu bibliotekach: we Frankfurcie we wtorki i czwartki w godz. od 16.00 -18.00, w Słubicach w poniedziałki i środy od 16.00-18.00. Natomiast odwiedzać Mediatekę będzie można w godzinach pracy bibliotek.

03
W ramach Mediateki zostało zaplanowanych 12 spotkań po obu stronach granicy. Najbliższe odbędzie się 21 czerwca w bibliotece frankfurckiej. Będzie można zobaczyć tam filmy studenckie, które przedstawiają ich spojrzenie na pogranicze.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.