Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Zespół Szkół Licealnych w Słubicach już piąty rok współpracuje ze stroną niemiecką i izraelską w ramach międzynarodowego projektu szkolnego pod ogólną nazwą Building Bridges. Co roku projekt jest na nowo planowany, dotyczy innej tematyki, w związku z tym ma inną podnazwę.

W ubiegłym roku zajmował się tematyką kultury w poszczególnych krajach partnerskich i nosił tytuł „DIPP of different cultures” (dip, jako „sos” z kultur, ale też D-Niemcy, I-Izrael, P-Polska, P-Palestyna). Na rok szkolny 2010 – 2011, kolejny już raz, szkoła wysłała do fundacji Erinnerung, Verantwortung und Zukunft, plan nowego projektu z wnioskiem o dofinansowanie. Projekt dotyczyć będzie problemu uchodźców, szczególnie w Niemczech, Polsce, Palestynie i Izraelu.

Niezależne, międzynarodowe jury z ponad 100 nadesłanych wniosków wybrało około 40 najlepszych projektów, w tym projekt polsko-niemiecko-izraelski. Przedstawiciele wszystkich wyróżnionych projektów, w ramach programu Europeans For Peace, zostali zaproszeni przez fundację na seminarium szkoleniowe do Berlina Wannsee.

wyrozniony_projekt_duze
W ciągu czterech dni trwały spotkania, warsztaty, szkolenia, indywidualne rozmowy z przedstawicielami fundacji dotyczące ewentualnych ulepszeń nadesłanych wniosków, porad związanych z finansami. Poszczególne grupy przyjechały czasem z bardzo daleka, np.: z Izraela, Uzbekistanu, Kirgistanu, Armenii, dalekich regionów Rosji (np. z Nowosybirska, czy z miasteczka graniczącego z Mongolią), z Bułgarii, Rumunii, Węgier, Bośni-Hercegowiny, Litwy, Łotwy, Estonii, Ukrainy, Białorusi i oczywiście z Polski oraz z różnych stron Niemiec. 

Niektórzy z tej międzynarodowej „mieszanki” po raz pierwszy planują realizację międzynarodowego projektu szkolnego, ale niektórzy, tak jak Zespół Szkół Licealnych w Słubicach, nie są już nowicjuszami. Koordynatorzy projektu, jako już doświadczeni, mogli podzielić się swoją wiedzą, zdobytą podczas realizacji poprzednich projektów. W ramach seminarium zostały także pokazane filmy prezentujące ubiegłoroczne projekty, w tym również projekt polsko-niemiecko-izraelski.

Koordynatorem projektu ze strony polskiej jest od samego początku Dorota Rutka z Zespołu Szkół Licealnych w Słubicach.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.