Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Bezpieczeństwo danych

Obostrzenia sanitarne to nie jedyne zmiany jakie zaszły z początkiem września w przedszkolach samorządowych gminy Słubice. Z internetu mają zniknąć facebookowe profile placówek. Powodem jest zmiana przepisów związanych z ochroną danych osobowych i kwestie bezpieczeństwa. 

Impulsem do podjęcia takiej decyzji był wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z lipca tego roku w sprawie tzw. tarczy prywatności, pozwalającej na transfer danych Europejczyków do USA. Zdaniem trybunału, amerykańskie służby miały zbyt łatwy dostęp do danych mieszkańców starego kontynentu, które ci udostępniali np. za pośrednictwem Facebooka.

Facebookowa niepewność

To właśnie przedszkolne profile na Facebooku służyły do stałej komunikacji z rodzicami. Pozwalały też na prezentację materiałów zdjęciowych i filmowych z organizowanych przez przedszkola wydarzeń. I tu pojawiły się wątpliwości.

- Nie mamy pewności, kto i jak może przetwarzać te dane i gdzie potem znajdą się np. zdjęcia naszych podopiecznych. Przykładem był jeden z naszych ostatnich filmów, który potem „wędrował” po całym internecie – wyjaśnia Kamila Łopusiewicz, szefowa Misia Uszatka.

Po analizie przepisów i spotkaniu z inspektorem RODO, dyrektorki wszystkich przedszkoli samorządowych i żłobka uznały wspólnie, że najlepszym wyjściem będzie wyłączenie profilów ich placówek na Facebooku.

Bezpieczeństwo najważniejsze

Czy nie było im szkoda, że tracą w ten sposób możliwość szybkiej i sprawnej komunikacji z rodzicami? – Z jednej strony tak. Ale patrząc z drugiej, to bezpieczeństwo jest najważniejsze. Nad wstawianymi tam danymi nie było jednak pełnej kontroli. Jest też ryzyko włamania na konto prywatne, z którego poziomu zarządza się przecież takim profilem – podkreśla K. Łopusiewicz.

Strony kluczem do komunikacji

Rodzice nie zostali zostawieni bez możliwości śledzenia bieżących informacji. Przedszkola chcą rozwijać swoje strony internetowe, które będą od teraz głównym źródłem komunikacji. Jak dodaje K. Łopusiewicz, jest to o tyle bezpieczniejsze, bo na własnych stronach, to właśnie dyrektorzy są administratorami powierzonych danych i w pełni odpowiadają za publikowane informacje.

Czy to oznacza, że profile placówek już zniknęły? Na chwilę obecną jeszcze działają, ale nie są uzupełniane. Jak wyjaśnia K. Łopusiewicz, ona i pozostałe dyrektorki złożyły na Facebooku wnioski o zamknięcie i usunięcie profilów. – Na razie otrzymałyśmy komunikat, że są w trakcie rozpatrywania. Czekamy więc na decyzję – podsumowuje.

Po informacje zajrzyj tutaj

Gdzie w takim razie szukać bieżących informacji o przedszkolach i żłobku? Poniżej lista adresów do wspomnianych stron internetowych.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 Nesvorth 2020-09-07 18:48
Ochrona danych osobowych, ok fajnie. Szkoda tylko, że przed szpitalem w obecności obcych ludzi trzeba się ze wszystkiego (często ze wstydliwych objawów) spowiadać przed domofonem...

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.