Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Marsz równości

5 września ulicami Słubic i Frankfurtu przeszedł marsz równości pod hasłem „Miłość bez granic”. Uczestnicy nieśli kolorowe flagi i transparenty nawołujące do równości. Sporo kontrowersji wśród mieszkańców wzbudził portret Matki Boskiej w tęczowej aureoli. W okolicach mostu czekała kontrmanifestacja.

Organizatorem pierwszego takiego marszu w naszym mieście była organizacja Słubice Frankfurt PRIDE. Ale w wydarzeniu wzięły udział osoby nie tylko z naszego regionu. Na marsz przyjechało sporo zwolenników LBGT z różnych części Polski i Niemiec. W gronie maszerujących wypatrzyliśmy m.in. posła Zielonych Tomasz Aniśko czy założyciela Słubfurtu Michaela Kuzwelly.

Przypomnijmy, wydarzeniu przyświecały dwa główne cele: zwrócenie uwagi na brak widoczności i infrastruktury osób nieheteronormatywnych w obu częściach Słubic i Frankfurtu oraz okazanie solidarności ze społecznością LGBTIQ w Polsce.

Tęczowa Matka Boska

Manifestanci zebrali się o godz. 14. na pl. Bohaterów. Trzymali tęczowe flagi, niektórzy byli przebrani w kolorowe i bardzo skąpe stroje. Na transparentach było widać rozmaite hasła, m.in. "Solidarność naszą bronią", "Kocham Cię Polsko. Ty też mnie kochasz?", "Jezus miał dwóch ojców".

Duże kontrowersje wśród mieszkańców wzbudził obraz Matki Boskiej z dzieciątkiem Jezus przyozdobionych w tęczową aureolę. Na naszym forum pojawił się nawet wpis żądający od prokuratury reakcji na taką sytuację – ZOBACZ.

Na marszu miało pojawić się około 500 osób, ale wg wstępnych szacunków ulicami przeszło ich znacznie więcej, około 800, a niektóre źródła mówią nawet o 1000. Organizatorzy często apelowali o zachowanie dwumetrowego dystansu podczas przemarszu, jednak nie zawsze był on utrzymywany. Większość z uczestników miała jednak maseczki zakrywające nos i usta.

Kontrmanifestacja z modlitwą na ustach

Kolorowy, pełen muzyki marsz przeszedł ulicami Słubic przy asyście policji. W rejonie mostu granicznego czekała kontrmanifestacja przygotowana przez obrońców tradycyjnych wartości chrześcijańskich, którzy odmawiali modlitwy i śpiewali religijne pieśni. Oni również trzymali transparenty. Wśród haseł można było przeczytać m.in. "Nie dla ideologii gender", "Stop seksedukacji i deprawacji dzieci", "Polska szkoła wolna od gender". Policja oddzieliła kordonem dwie grupy od siebie.

Dodatkowo w tym dniu na terenie Słubic pojawiło się kilka „mobilnych” zgromadzeń. Wyposażone w nagłośnienie samochody były obklejone plakatami i hasłami przeciwników LBGT. Jeden z nich jeździł już wcześniej po Słubicach. 

Przekazali władzy postulaty

Już we Frankfurcie organizatorzy przekazali postulaty środowisk LGBTIQ, które trafiły w ręce wicestarosty słubickiego Roberta Włodka. Stronę frankfurcką reprezentował nadburmistrz Frankfurtu Rene Wilke. Obaj zabrali głos na zakończenie marszu.

- Pojawiłem się na marszu, ponieważ nie ma mojej zgody na obrażenie i wykluczanie ze społeczeństwa osób o innej orientacji seksualnej czy poglądach. Chciałem okazać z nimi solidarność i zadeklarować, że powiat słubicki to miejsce otwarte i tolerancyjne. Dziękuje uczestnikom marszu za odwagę – powiedział Robert Włodek.

Reakcje mieszkańców

W czasie, kiedy manifestujący przechodzili przez graniczny most, w jego rejonie policja wstrzymała ruch, co wzbudziło irytację niektórych kierowców. Reakcje samych mieszkańców na marsz były różne. Niektórzy klaskali na widok uczestników, a ci z kolei chętnie machali i pozdrawiali napotkanych przechodniów. Ale nie brakowało także krytycznych komentarzy, choć obyło się bez większych incydentów.

Galeria zdjęć

Marszowi towarzyszył również nasz redakcyjny obiektyw. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 Lechita 2020-09-06 17:06
500 osób na krzyż i 99,9% spoza Słubic. Tyle to ze Słubicami wspólnego miało.
#2 sonix 2020-09-06 20:40
Tylko koszty na obstawę wydane z kieszeni Polskiego podatnika wydane , trzeba było im maszerować za Odrą a nie w naszym kraju , jakoś żaden hetero nie robi marszu i krzyczy że jest hetero .
Za zniesławienie obrazu powinno się pod sąd postawić tych którzy szli z takim obrazem .
Kolejna sytuacja-prowokacja w stronę katolików , żeby póżniej udawać mogli ofiarę -pokrzywdzonego że katolik jest oburzony na taką sytuację .
Jak można było pozwolić na brak poszanowania dla obrazu Matki Boskiej?
Czy katolicy znieważają tak lgbt ? NIE
#3 marek67slubice 2020-09-06 21:17
W tej sprawie szykujemy zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa-Sprawa nie zostanie zostawiona ot tak...
A tych dwóch niestety z Naszego Miasta uśmiechniętych baranów....szkoda komentarza....
#4 marek67slubice 2020-09-06 21:18
Wiadomo o kim mowa...
#5 LB6 2020-09-06 22:05
@marek67slubice
Rzeczywiście, dwa barany i to razem. Stary i średni ciul.
#6 gallanonim z galii 2020-09-07 08:26
Podsumowując organizatorzy marszu nie raczyli przedstawić swoich głównych gości ekstrawagancko ubranych transwestytów na których skupiała się uwaga kamer i fotoreporterów. Dlaczego ich nie przedstawili i nie opowiedzieli czym ci ludzie zajmują się w życiu? Możliwe że było to celowe zaniedbanie że nie ma się czym chwalić? Ubiór i sposób poruszania się wskazuje jednoznacznie że te osoby zajmują się świadczeniem usługi seksualne w domach publicznych lub wprost na ulicy!?LGBT chce takie osoby wprowadzać jako seksedukatorów do szkół! Czego mogą nauczyć dzieci lub młodzież osoby z całym szacunkiem dla nich zajmujące się prostytucją? lub maniacy seksualni? Odpowiedź jest prosta: prostytucji,zachowań maniakalnychi! A więc jaki jest interes społeczny we wpuszczaniu takich ludzi do szkół?

Następna sprawa to widoczne na bliskich ujęciach objawy ciężkiej anemii u dwóch transwestytów, jak też ślady przemocy na odsłoniętych częściach ciała jednego z uczestników marszu. Policja zobowiązana jest zbadać czy osoby te nie są ofiarami przestępstw czy nie doświadczają przemocy czy nie są ofiarami handlu ludźmi!

Ośrodek Monitorowania Zachowań Chrystianofobicznych przygotowuje kilka zawiadomień do prokuratury w sprawie naruszeń prawa na tzw. Marszu Równości który odbył się w Słubicach o czym państwa poinformujemy szczegółowo.
#7 jkn51 2020-09-07 11:19
Matko jacy jesteście żałośni w tej swojej nienawiści i zwykłym umysłowym lenistwie.
#8 sonix 2020-09-07 12:59
@ jkn51

Jakoś nie widać żeby ktoś ci ubliżał , więc szanuj innych , pozostałych jak chcesz być szanowanym .
Mam prawo jak każdy powiedzieć że nie podoba mi się napis i obraz Matki Bożej , ponieważ według mojej opinii został znieważony .
#9 jkn51 2020-09-07 13:09
Najpierw byś musiał się postarać i zrozumieć co znaczy słowo ubliżać. Rozumiem , że chodzi Ci o napis "Królowo Polski chroń nas przed zarazą LGBT " jeśli dokładnie cytuję.. Bo to ten napis ludzi o innej orientacji sexualnej nazywa zarazą.
#10 sonix 2020-09-07 13:33
@jkn51
jakoś ze zrozumieniem doczytałem że chodzi o " gejowski kościół w berlinie " i ten napis oraz Matka Boska w kolorach nie podoba mi się
#11 jkn51 2020-09-07 14:15
Trzeba było się rozejrzeć i zoabaczcyć wszystko .
#12 marek67slubice 2020-09-07 16:26
Jkn 51-Wydaje mi się że to Ty jesteś inteligentny jakby inaczej.
Ja tam byłem i widziałem wszystko dokładnie-Profanacje Obrazu Matki Boskiej,prowokacje Antify,o walorach estetycznych całego przedsięwzięcia nie wspomnę...
Jak Ci się podobał ten zlot niemieckich degeneratów to gratuluje dobrego gustu,he,he...Trzeba było się podłączyć...
#13 jkn51 2020-09-07 16:41
Wiesz , nie mialem czasu z Nimi iść , ale przez chwilę bilem Im brawo , żeby wesprzeć Ich i wszystkich innych którzy sa wykluczani , bo tacy jak ty uważają Ich za "degeneratów" cokolwiek dla ciebie to znaczy. Narodowość tutaj jest bez znaczenia.A poza tym , jak na razie nie mam obowiązku wymiany poglądów z kimkolwiek . A z tobą moim zdaniem byłby to czas stracony. Posługujesz się etykietkami nie argumentami. To sobie pogadaj z podobnymi sobie.
#14 marek67slubice 2020-09-07 17:07
A Ty to tak sam od siebie???
Czy może dorabiasz na umowę-zlecenie dla kogoś??
#15 sonix 2020-09-07 17:22
@marek67slubice
Popieram
#16 jkn51 2020-09-07 19:39
Ojjj słabooo , słabooo.
#17 gallanonim z galii 2020-09-07 21:09
11 letni chłopiec tańczy dla za pieniądze dla pedofilii w nocnych klubach w USA! Oto co robi z dziećmi LGBT! link z filmem t.co/bGtxLn5yOh?amp=1

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.