Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Maseczka

Nowe wieści w sprawie koronawirusa. Powiat słubicki znalazł się na liście ostrzegawczej opublikowanej przez Ministerstwo Zdrowia. Jeśli ilość zakażeń będzie wzrastać, trafimy do tzw. strefy żółtej, a to oznacza nowe obostrzenia sanitarne i limity w miejscach użyteczności publicznej. 

Podział na strefy – zieloną, żółtą i czerwoną, rząd wprowadził 8 sierpnia (ZOBACZ). Do tych dwóch ostatnich początkowo trafiło 19 powiatów, głównie na południu Polski, ale ta liczba wciąż się zmienia.

Dziś Ministerstwo Zdrowia opublikowało aktualizację mapy (będzie obowiązywać od 14 sierpnia) oraz podało tzw. listę ostrzegawczą, czyli powiaty, które niebawem mogą trafić do strefy żółtej. Niestety w gronie pięciu samorządów z całego kraju, jest także powiat słubicki. To efekt m.in. ostatnich przypadków koronawirusa na bazarze.

Głównym kryterium przynależności do którejś ze stref jest dynamika wzrostu zakażeń w ciągu ostatnich 14 dni. Dla strefy żółtej jest to między 6 a 12 zakażeń na 10 tys. osób, a w przypadku czerwonej wskaźnik musi przekroczyć 12.

A co to oznacza w praktyce? Np. w strefie żółtej w wydarzeniach sportowych może brać udział tylko 25% widowni, w lokalach gastronomicznych może przebywać 1 osoba na 4 m2, a liczba gości na weselu może wynieść maksymalnie 100 osób. W przypadku strefy czerwonej obowiązuje m.in. zakaz organizacji imprez kulturalnych i targów, a wydarzenia sportowe odbywają się bez publiczności.

Pełną listą obostrzeń, opublikowaną przez Ministerstwo Zdrowia, znajdziecie poniżej.

LISTA OBOSTRZEŃ

Oficjalną mapę zakażeń koronawirusem w Polsce, w tym mapę z podziałem na nowo wprowadzone strefy znajdziecie TUTAJ. Polecamy też zajrzeć na stronę pokazwirusa.pl.

Poniżej grafika opublikowana przez Ministerstwo Zdrowia 13 sierpnia o godz. 13:40.

Mapa powiatów

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 lbaczynska 2020-08-13 14:15
Na stronie Ministerstwa nie ma listy ostrzegawczej, a media internetowe podają raz słupski inne że słubicki.
#2 mikado 174 2020-08-13 15:27
zapewne pomyłka i raczej nie chodzi o nasz powiat. nawet jeśli taka lista istnieje i faktycznie jest na niej powiat słubicki to i tak nie przekroczymy żadnych norm bo więcej badań na taką skalę jak na bazarze nie będzie. zresztą wyniki z bazaru są niskie - na 1025 osób 27 pozytywnych to jest około 2,5 % przebadanych. na 27 osób raptem 2 wymagały hospitalizacji.
#3 Redakcja Słubice24.pl 2020-08-13 15:35
Listę powiatów "zagrożonych" została podana dzisiaj na konferencji prasowej Ministerstwa Zdrowia. Wśród wymienionych przez ministra powiatów znalazł się także powiat słubicki. Proszę zajrzeć na podane w artykule linki do map prezentujących te dane, powiat słubicki jest tam już uwzględniony.

Zakażenia z bazaru nie są jedynymi przypadkami w naszym powiecie w ostatnim czasie. Proszę zobaczyć na czym polega kryterium. Chodzi o dynamikę zachorowań z ostatnich 14 dni.
#4 Redakcja Słubice24.pl 2020-08-13 16:20
O szczegóły zapytaliśmy dodatkowo w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim. Rzeczniczka Katarzyna Wojciechowska przekazała nam, że faktycznie wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński informował o powiecie słubickim, ale na razie LUW nie otrzymał jeszcze żadnego pisemnego potwierdzenia, ani z ministerstwa, ani z GIS.
#5 Redakcja Słubice24.pl 2020-08-13 17:06
Rozmawialiśmy z szefem Sanepidu w Słubicach Krzysztofem Dobrowolskim - również potwierdza powyższe informacje.
#6 cinek88 2020-08-14 02:27
Spokojnie tylko tak dalej i niedługo będziemy na czerwonej liście bo na przykład coraz więcej osób nie nosi masek w sklepach, zarażając nie świadomie siebie nawzajem...

Konserwacją będzie ponowne zamknięcie granicy tym razem przez stronę niemiecką.
#7 cinek88 2020-08-14 02:30
wiadomosci.onet.pl/kraj/koronawirus-w-polsce-myslalem-ze-umieram-relacje-chorych-na-covid-19/8v8fe43

Cytuje: W ciągu 40 lat życia nigdy nie byłam tak chora, żaden wirus mnie tak nie powalił. On jest jak rosyjska ruletka...
#8 Zibowski 2020-08-14 08:26
Niemieckiemu onetowi to bym tak do końca nie dowierzał. Zawsze coś dosypią do wiadomości na zasadzie im gorzej tym lepiej.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.