Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Kometa NEOWISE

Przez ostatni miesiąc na nocnym niebie mogliśmy obserwować niezwykłego gościa z dalekiego wszechświata, jakim jest kometa NEOWISE. Kosmiczny podróżnik oddala się już od słońca. To ostatnie chwile, by zobaczyć kometę na żywo, także nad słubickim niebem.

Kometa NEOWISE a w zasadzie C/2020 F3 została odkryta w marcu tego roku przez teleskop NEOWISE, który znajduje się w przestrzeni kosmicznej od nieco ponad dekady i obserwuje wszechświat w zakresie podczerwieni. W ostatnich tygodniach zbliżyła się do słońca i była widoczna gołym okiem.

Najbliżej naszej gwiazdy znalazła się 3 lipca. Od tego dnia rozpoczęła się jej ponowna podróż w głąb wszechświata. W nocy z 22 na 23 lipca kometa minęła Ziemię. Do jej obserwacji będzie jednak potrzebna lornetka lub teleskop. Oddalając się od Słońca kometa traci swój blask.

Jeśli chcecie zobaczyć C/2020 F3 na własne oczy, musicie się spieszyć. Kolejna okazja przydarzy się za prawie 7 tysięcy lat. A komety wypatrywać należy nad ranem w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy.

Fotkę komety otrzymaliśmy od zaprzyjaźnionego z naszą redakcją Adama Czerneńko (powyżej). Przesłał je do nas również jeden z naszych czytelników, Dawid (poniżej).

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.