Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Język sąsiada w Dwumieście

Od września ponad 700 uczniów z obu stron Odry będzie uczyć się języka sąsiada – polskiego i niemieckiego. Nie tylko na lekcjach – ale także podczas wspólnych spotkań, wyjazdów i lekcji online. Zapewni to projekt „Język sąsiada w Dwumieście” – dziś uroczyście podpisano porozumienie partnerskie dotyczące realizacji tego projektu.

Projekt „Język sąsiada w Dwumieście” to wspólne przedsięwzięcie gminy Słubice, Frankfurtu nad Odrą i stowarzyszenia Demokracja i Integracja z Poczdamu.

Niemiecki w szkołach, polski na kółkach

Dzięki niemu wszyscy uczniowie klas 5 i 6 z gminnych szkół podstawowych (około 400 osób) będą uczyć się języka niemieckiego – klasy 5 przez dwa lata, a klasy 6 przez rok. Zajęcia będą obowiązkowe – 2 godziny tygodniowo zostaną ujęte w planie lekcji.

Nieco inaczej będzie we Frankfurcie. Tu języka polskiego uczyć się będzie ok. 300 uczniów ze szkół podstawowych i średnich. Lekcje odbywać się będą w ramach kółek zainteresowań – ponieważ miasto nie jest organem prowadzącym szkoły. Podlegają one pod brandenburskie ministerstwo edukacji.

Wzajemna integracja

Stacjonarne lekcje to nie wszystko. – Nie chcemy, żeby nauka polegała tylko na poznawaniu gramatyki i czytaniu tekstów w podręcznikach, ale żeby uczniowie mieli kontakt z żywym językiem – wyjaśnia Iwona Karaban ze słubickiego magistratu. Dlatego polscy i niemieccy uczniowie będą się wiele razy spotykać – a także wyjeżdżać razem na kilkudniowe wycieczki. Również dla nauczycieli przewidziano możliwość szkoleń, zwłaszcza w obszarze kompetencji interkulturalnych.

Jednym z celów projektu jest również wzmocnienie współpracy między szkołami, zachęcenie ich do realizowania wspólnych projektów w przyszłości – mówi I. Karaban.

Skorzystają z e-learningu

W ramach projektu powstanie również wspólna platforma e-learningowa, do której dostęp będą mieli uczniowie z obu miast – i za jej pośrednictwem będą mogli odbywać wspólne lekcje online.

Czy uczniowie chętnie będą uczyć się języka sąsiada? - W 2015 roku zapytano rodziców uczniów niemieckich szkół, czy chcieliby, aby ich dzieci uczyły się języka polskiego. 70 proc. z nich odpowiedziało, że tak – wspomina Beata Bielecka, rzecznik prasowy UM w Słubicach.

Jak informuje rzeczniczka, z projektu skorzystają także nauczyciele. - Będą wspólne szkolenia w celu wymiany doświadczeń w zakresie dydaktyki nauki języka sąsiada i innowacyjnych metod nauczania, a także kursy języka sąsiada - informuje.

Porozumienie podpisane

Choć projekt formalnie rozpoczął się w styczniu, dopiero 8 lipca możliwe było zorganizowanie spotkania wszystkich partnerów i uroczyste podpisanie porozumienia partnerskiego, dotyczącego realizacji projektu. Podpisali je reprezentanci partnerów: burmistrzowie Mariusz Olejniczak i Rene Wilke oraz szef stowarzyszenia Demokracja i Integracja Alfred Roos.

Na sali obecni byli także m.in. Radosław Brodzik, dyrektor Biura Współpracy Zagranicznej i Europejskiej Współpracy Terytorialnej z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze oraz szefowie Euroregionu Pro Europa Viadrina z polskiej i niemieckiej strony: Krzysztof Szydłak i Toralf Schiwetz.

Budżet projektu to 820 tys. euro, z czego 85 proc. (696 tys. euro) to dofinansowanie z programu współpracy Brandenburgia-Polska, INTERREG V A.

Galeria zdjęć

Poniżej kilka fotek z dzisiejszej uroczystości.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.