Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Egzamin

Ósmoklasiści zapamiętają te egzaminy na długo, nie tylko dlatego że były to pierwsze i tak ważne w ich życiu. Przebiegały w wyjątkowych warunkach - wymuszonych przez pandemię koronawirusa. Sprawdziliśmy, jak wyglądały w słubickich szkołach.

Na zakończenie szkoły podstawowej absolwenci klas ósmych piszą egzamin – a właściwie trzy: z języka polskiego, matematyki i języka nowożytnego (większość wybiera angielski). Egzaminy te zgodnie z planem miały odbyć się w połowie kwietnia, jednak ze względu na stan epidemii COVID-19, Ministerstwo Edukacji Narodowej przełożyło go o dwa miesiące.

Tylko dla zdrowych

W całym kraju, w tym również w Słubicach, uczniowie podeszli do egzaminów w dniach 16-18 czerwca. Musieli się mierzyć nie tylko ze swoją wiedzą i stresem, ale także z wyjątkowymi warunkami sanitarnymi,

Zgodnie z wytycznymi opracowanymi przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Głównego Inspektora Sanitarnego, do egzaminu mogli podejść tylko zdrowi uczniowie, bez objawów wskazujących na chorobę zakaźną. Dotyczyło to także nauczycieli i wszystkich innych osób, będących w tym czasie na terenie szkoły. Wchodząc do szkoły trzeba było mieć założoną maseczkę oraz zdezynfekować ręce.

- Byliśmy przygotowani do wytycznych związanych z rygorem sanitarnym, zarówno szkoła, jak i rodzice i uczniowie. Myślę, że większość z nas była już do tego przyzwyczajona, np. do noszenia maseczek – opowiada Aurelia Wolny, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Słubicach. Wg jej oceny bardziej stresujące były nie tyle obostrzenia, ale sam egzamin.

Mieli więcej czasu

Wpływ na to miała również epidemia. – Na pewno stresujące było to, że egzamin odbył się w innym terminie, że przez 2 miesiące nauczyciele nie mieli bezpośredniego kontaktu z uczniami. Choć później, gdy już było to możliwe, prowadziliśmy konsultacje i pomagaliśmy naszej młodzieży – opowiada A. Wolny.

Dzięki przesunięciu terminu uczniowie mieli więcej czasu na powtarzanie i utrwalanie materiału. – Wszyscy mamy nadzieję, że dobrze wykorzystali ten czas – mówi z nadzieją A. Wolny.

Było trudnej się uczyć

Dobre myśli są także sami uczniowie. - Nauka w czasie pandemii była trudniejsza, w domu jest się trudniej zmobilizować, wziąć do nauki. Ale egzaminy nie były mega ciężkie – powiedział naszej redakcji jeden z uczniów Szkoły Podstawowej nr 3, tuż po egzaminie z matematyki. - Podejrzewam, że bardziej denerwowała się moja mama – dodał z uśmiechem.

Oby ten uśmiech jemu i pozostałym uczniom towarzyszył także przy ogłaszaniu wyników. Te poznamy 31 lipca.

Harmonogram rekrutacji

Późniejszy termin egzaminów ósmoklasistów zmienił również terminy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych, która - zgodnie z wytycznymi MEN - rozpoczęła się 15 czerwca.

Złożony w szkole wniosek najpóźniej do 4 sierpnia trzeba będzie uzupełnić o świadectwo ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczenie z egzaminu. Ostateczną listę osób przyjętych do poszczególnych szkół poznamy 19 sierpnia.

Szczegółowy harmonogram rekrutacji dostępny jest TUTAJ.

Galeria zdjęć

Z redakcyjnym obiektywem odwiedziliśmy dwie słubickie podstawówki - SP1 i SP3. Nie zaglądaliśmy jednak do egzaminacyjnych sal, ze względu na obowiązujące obostrzenia sanitarne. Poniżej nasze fotki.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.