Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Plac manewrowy

W ostatnim czasie w przestrzeni publicznej pojawiły się informacje o tym, że w Słubicach mogłaby powstać filia Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Plac manewrowy miałby być na terenie terminala w Świecku. Sprawdziliśmy te informacje – rozmawialiśmy z Jarosławem Śliwińskim, dyrektorem gorzowskiego WORD. 

Słubiczanie, którzy chcą zdobyć upragnione prawko, muszą jeździć do Gorzowa Wlkp. To właśnie tam, w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego, odbywają się egzaminy. Same dojazdy zabierają wiele czasu z 30 godzin, jakie trwa niezbędny kurs.

Miasto się nadaje

Ułatwieniem dla przyszłych kierowców byłoby, gdyby mogli zdawać egzamin bliżej – a najlepiej na miejscu, w Słubicach. I jest to możliwe – gorzowski WORD chce tworzyć zamiejscowe filie. Jednak musi zostać spełnionych kilka warunków. Jakich? Zapytaliśmy o to Jarosława Śliwińskiego, dyrektora tej jednostki.

- Po pierwsze, miasto musi mieć odpowiednią sieć dróg i natężenie ruchu. Słubice spełniają te warunki, egzaminy mogłyby się odbywać w mieście – mówi J. Śliwiński. Drugi warunek to odpowiedni plac manewrowy, liczący 40-60 m2, z podjazdem pod górkę, możliwością wymalowania linii itp. A trzeci – baza logistyczna, czyli budynek, garaże, miejsce do przechowywania sprzętu, potrzebnego do oznakowania terenu.

Ale terminal już nie

Czy w Słubicach jest taki teren, który spełnia te wymagania? - Spotkaliśmy się ze starostą słubickim, który wskazał terminal w Świecku jako to miejsce, gdzie miałyby się odbywać egzaminy na prawo jazdy. Obejrzeliśmy je i wydaliśmy opinię. Jest ona negatywna – mówi J. Śliwiński. Dlaczego?

Dyrektor wyjaśnia, że wyjazd z terminala do miasta, natężenie ruchu ciężarówek, mogłoby być nadmierne stresujące dla zdających egzamin. – Dlatego poprosiłem starostę o wskazanie innej lokalizacji – powiedział naszej redakcji szef WORD-u.

Podkreślił, że rozmowa ze starostą przebiegała w pozytywnej atmosferze, a sam WORD jest bardzo zainteresowany otwieraniem filii i poszerzeniem swojej oferty. Powodów jest kilka: obniżenie kosztów związanych z dojazdami do Gorzowa Wlkp., bezpieczeństwo na drogach, zachęcenie większej ilości osób do zdawania egzaminów.

Zgoda marszałka

Wytypowanie właściwego miejsca, spełniającego wymagania WORD-u to nie wszystko. Zgodnie z procedurą, zgodę na powstanie filii musi wyrazić również Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego. A dokładniej, wydanie decyzji w tej sprawie leży w kompetencjach Marcina Jabłońskiego, członka zarządu województwa. 

Po spełnieniu formalności, filia mogłaby rozpocząć działanie dość szybko. - Czas, w jakim bylibyśmy w stanie uruchomić filię zależy od tego, w jakim stanie będą plac i budynek, które zostaną nam wskazane. Musimy np. zamontować ogrodzenie, oświetlenie, zamontować kamery itp. – wylicza J. Śliwiński.

Konkurencja dla Słubic

Warto też pamiętać, że Słubice mają konkurencję w postaci innego miasta (którego – tego dyrektor nam nie zdradził). Jeśli ono szybciej spełni wszystkie oczekiwania WORD-u, to filia może powstać właśnie tam. 

Teraz ruch starosty

Czy w Słubicach powstanie filia WORD? Czy starosta wskaże lokalizację, które spełni oczekiwania dyrekcji ośrodka? Wysłaliśmy do niego pytania w tej sprawie.

Do tematu będziemy wracać.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 Lechita 2020-06-19 11:15
Jeśli Słubice przegrają z Kostrzynem czy Międzyrzeczem (bo inne miasteczka raczej odpadają w dawnym gorzowskim), to będzie duża porażka dla "dwumiasta".
#2 Lechita 2020-07-21 18:51
Coś w sprawie się dzieje? Bo już od ponad miesiąca cisza.
#3 nówka 2023-06-19 11:09
na tle pojawiających się szkół prawa jazdy z egzaminem w Barlinku,mam pytanie-czy są jakieś nowe informocje na temat Wordu w Słubicach, od ukazania się artykułu mija dzisiaj równo 3 lata...

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.