Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Epity

PIT-36L nie musi być deklaracją trudną, ani deklaracją zarezerwowaną dla specjalistów. Wystarczy skorzystać z odpowiednich narzędzi i wsparcia, żeby okazała się formularzem jak każdy inny – możliwym do wypełnienia nawet przez początkującego podatnika. Jak to zrobić, czyli jak przygotować PIT 2019 w wersji PIT-36L tak, aby nie było to trudnym doświadczeniem?

Nowe wyzwania, nowe terminy i możliwości

Ze względu na trudną sytuację epidemiczną COVID-19, ustawodawca zdecydował o przedłużeniu terminu do złożenia rocznego zeznania PIT i dotyczy to zeznań rocznych, w tym PIT-36L. Zeznania podatkowe PIT 2019 można składać do 1 czerwca (31 maja to niedziela), bez żadnych negatywnych konsekwencji. Dzięki temu, podatnicy dostali dodatkowy czas na przygotowanie swojego zeznania podatkowego. Jeżeli do tej pory nie zdążyli – możliwe, że jeszcze nic straconego.

Wskazówki dla PIT-36L

Bardzo ważne wskazówki do wypełniania deklaracji PIT 2019 można znaleźć w informatorach, broszurach, opracowaniach rządowych, czy profesjonalnych firm, zajmujących się tworzeniem oprogramowania do pracy nad PIT 2019. Warto zwrócić uwagę na kilka z nich, które dotyczyć będą PIT-36L, przygotowywanego w 2020 roku:

  • w przypadku, jeżeli kwoty uprawniające do odliczenia od dochodu, podstawy obliczenia podatku lub jego obniżenia, wydatki oraz podatek, wyrażone są w walucie innej niż polska (walutach obecnych), należy przeliczyć je na polskie złote, przyjmując kurs średni tej waluty, ogłaszany przez Narodowy Bank Polski. Datą kursu powinna być data ostatniego dnia roboczego, poprzedzającego dzień uzyskanego przychodu, czy poniesionego kosztu, wydatku lub zapłaconego podatku;

  • w przypadku, jeżeli pozycja, w której podatnik powinien wpisać kwotę nie zostanie wypełniona, organ (urząd skarbowy) przyjmie, że podatnik wpisał tam kwotę "0";

  • określone pozycje formularza PIT-36L muszą zostać bezwzględnie wypełnione. Zwraca się przede wszystkim uwagę na dane identyfikacyjne podatnika, w tym identyfikator podatkowy NIP;

  • w ramach PIT 2019, na formularzu PIT-36L przewidziano załączniki, które mogą stanowić obowiązkowy dodatek do pełnego zeznania podatkowego i są to: PIT/B, PIT/IP, PIT/ZG, PIT/BR, PIT/DS, PIT/Z, PIT/PM, PIT/O, PIT/NZI i PIT/MIT.

pity 2019

Sposób przygotowania PIT-36L

W przypadku PIT 2019, podatnik nadal ma wybór co do tradycyjnej (papierowej) jak i elektronicznej formy zeznania podatkowego (PIT online). W przypadku zeznania papierowego, można złożyć je bezpośrednio w urzędzie skarbowym (należy jednak mieć na uwadze, że względu na epidemię COVID-19, większość urzędów bardzo ograniczyła swoją pracę, toteż przez określony czas mogą być nawet niedostępne dla podatników), za pomocą centrum obsługi Krajowej Administracji Skarbowej, albo nadać listem poleconym Poczty Polskiej. W każdym z tych przypadków, podatnik będzie musiał opuścić swój dom. Dlatego warto zastanowić się nad elektronicznymi formami PIT.

W przypadku PIT online podatnik nie tylko otrzyma narzędzie do pracy na własnym komputerze oraz możliwość złożenia deklaracji PIT-36L przez Internet, ale również wsparcie profesjonalnej aplikacji. Będzie miał możliwość skorzystania z pomocy programu przez cały czas pracy - ze specjalnych działów wsparcia i pomocy.

[artykuł partnerski]

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.