Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Seniorzy

Fundacja na rzecz Collegium Polonicum w ciągu najbliższych 3 miesięcy zaprasza seniorów na spotkania Plenerowego Klubu Seniora. Będą poznawać przyrodę, historię, ale także ćwiczyć na świeżym powietrzu. Pierwsze spotkanie już za nimi.

Epidemia zamknęła nas w domach, wiele osób w obawie o swoje zdrowie ograniczyło wyjścia, kontakty z innymi. Teraz można już organizować niewielkie spotkania w plenerze, dlatego zachęcamy naszych seniorów do tego, żeby wyszli, ciekawie i przyjemnie spędzili czas – zachęca Katarzyna Kochańska z FCP.

Przyroda, muzyka, historia i ćwiczenia

Spotkania Plenerowego Klubu Seniora będą odbywać się przez trzy miesiące, raz w tygodniu, we wtorki. Tematyka będzie zróżnicowana.

Natalia Duer z Fundacji Dziupla Inicjatyw Przyrodniczych będzie przybliżać tajniki przyrody, a Roland Semik, społeczny opiekun zabytków powiatu słubickiego opowie o lokalnej historii. Monika Pończocha z Państwowej Szkoły Muzycznej poprowadzi zajęcia z muzykoterapii, a Piotr Kiedrowicz – ćwiczenia na świeżym powietrzu.

Drzewa są cenne

Pierwsze spotkanie odbyło się 9 czerwca w parku przy al. Niepodległości. N. Duer opowiadała zebranym seniorkom (na spotkaniu pojawiły się same panie) o drzewach. W miastach nie jest im łatwo rosnąć – a są nam bardzo potrzebne.

- Wszystkie części drzewa współpracują ze sobą, jeśli zniszczymy połowę korzeni, uschnie część korony - i odwrotnie, jeśli usuniemy gałęzie, obumrą korzenie... A korzenie pod ziemią sięgają dalej niż korona – tłumaczyła seniorom N. Duer.

Dlaczego drzewa są ważne? Wyłapują zanieczyszczenia z gleby i powietrza, zatrzymują wodę, a w lecie działają jak klimatyzator – odparowują duże ilości wody. A najcenniejsze są te stare, duże drzewa.

Park pełen wspomnień

Seniorki obecne na spotkaniu uczyły się także rozpoznawać rożne gatunki drzew - których akurat w tym słubickim parku jest dużo. Przy okazji zwróciły uwagę na oznaczenia naniesione sprayem na niektóre z nich.

Martwimy się, czy naprawdę budowa placu zabaw w tym parku nie zaszkodzi drzewom? One rosły tyle lat, to ostatnie takie naturalne miejsce w Słubicach – mówiły podczas spotkania. Wiele z nich pamięta ten park jeszcze z zabaw, kiedy same były dziećmi. – W Słubicach wszystko zalewa się betonem, nie szanujemy przyrody – mówiły smutne.

Można się zgłaszać

Kolejne spotkanie Plenerowego Klubu Seniora poświęcone będzie związane z muzyką. Osoby, które chciałyby dołączyć do zajęć, mogą zgłaszać się do fundacji, nr. tel. 61 82 96 878.

Galeria zdjęć

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.