Kliknij przycisk i otwórz MENU >>

Mamy kolejny przypadek przypadek koronawirusa na terenie powiatu słubickiego. Zakażona osoba to obywatel Białorusi. Nie jest to jednak mieszkaniec naszego miasta, lecz kierowca ciężarówki, który był akurat przejazdem.

Koronawirus

Zdarzenie miało miejsce 2 czerwca. Do źle czującego się mężczyzny z objawami typowymi dla COVID-19 wyjechała karetka pogotowia.

- Kierowca nie trafił do naszej placówki, lecz został od razu zabrany do szpitala zakaźnego w Gorzowie Wlkp. Tam został poddany badaniom na obecność wirusa i wynik wyszedł pozytywny - informuje Łukasz Kaczmarek, prezes Szpitala im. prof. Zbigniewa Religi w Słubicach.

Czy kierowca miał kontakty z innymi osobami z naszego miasta lub powiatu? Wywiad epidemiologiczny przeprowadził słubicki Sanepid.

- Ilość kontaktów była znikoma. Pacjent przebywał głównie u siebie w pojeździe, był zdyscyplinowany. Wszystkie osoby, które mogły mieć kontakt z chorym, będą poddane kwarantannie oraz zostaną zbadane na obecność koronawirusa - wyjaśnia Krzysztof Dobrowolski, p.o. dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Słubicach.

O zdarzeniu rozmawialiśmy również z rzeczniczką lubuskiego wojewody Aleksandrą Chmielińską-Ciepły. Dziś popołudniu obiecała przekazać nam więcej informacji.

Przy okazji warto wyjaśnić sposób liczenia oficjalnych statystyk pacjentów zarażonych koronawirusem. Do tej pory mieliśmy dwa takie przypadki na terenie powiatu słubickiego (chodzi o mieszkańców). Na początku marca był to tzw. pacjent zero z Cybinki oraz kilka tygodni później jeden z mieszkańców Rzepina (chorobę przechodził w domu, w pełnej izolacji).

Obaj są zdrowi, ale ich przypadki nadal są ujmowane w danych Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Ministerstwa Zdrowia w rubryce z ilością zakażonych osób. Jest to zgodnie z wytycznymi WHO.

Zakażeni koronawirusem gen. Mika (w marcu był hospitalizowany i leczony w Warszawie) oraz wspomniany w tym artykule kierowca z Białorusi (trafił do Gorzowa) nie będą oficjalnie wliczeni do statystyk powiatu słubickiego.

---

AKTUALIZACJA

Od rzeczniczki wojewody otrzymaliśmy informację, że w związku ze sprawą 4 osoby trafiły do kwarantanny, ale postępowanie epidemiologiczne wciąż trwa i ta liczba może się jeszcze zmienić.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 gastol2605 2020-06-03 17:34
niby dlaczego ma być nie liczony był w Słubicach i niewiadomo gdzidm chodził proszę pisać prawdę aby nikogo nie narażać
#2 Redakcja Słubice24.pl 2020-06-03 19:03
Od rzeczniczki wojewody otrzymaliśmy informację, że w związku ze sprawą 4 osoby trafiły do kwarantanny, ale postępowanie epidemiologiczne wciąż trwa i ta liczba może się jeszcze zmienić.
#3 Waldemar SL 2020-06-03 21:44
Uważam, że wszyscy pracownicy na terminalu w Swiecku powinni mieć przeprowadzone testy na Koronawirusa :-x :-x :-x

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.